Dalyan – İztuzu

Doğa harikası olan Dalyan’ın harika bir köşesi de İztuzu Plajı. Akdeniz, milyonlarca yıl uğraşarak Dalyan Deltası’nın önüne 7 kilometrelik kumdan bir set oluşturmuş. 85 milyon yıldır Caretta-Caretta ve Celonia Mydas türü dev deniz kaplumbağaları bu kumsalı üreme alanı olarak kullanmışlar. Günümüzde ise kaplumbağalar ile insanoğlu barış içinde bu kumsalı paylaşıyorlar. Gündüzleri sizler bu eşsiz yerde tatilin keyfini çıkartırken, geceleri ise kaplumbağalar nesillerini sürdürecek yumurtaları bu kumsala bırakıyorlar. Yumurtalardan çıkan yavrular da genellikle geceleri denize ulaşıyor. Şanslıysanız, geç kalan yavruları görebilirsiniz.

Kaunos Harabeleri

İlk yerleşimin M.Ö. 1000 yıllarına kadar indiği kabul edilir. Likya, Karya ve Romalılar buraya yerleşenler arasındadır. Burada Akropol ve surları, tiyatro, Roma hamamı, kazılarda ortaya çıkan yuvarlak çeşme, tapınak ve agora görülebilen kalıntılardır. Hala süren Kaunos kazılarında şimdiye dek ortaya çikartılan en önemli buluntu, 30×9 metre boyutlarındakı tapınak.Bu tapınağın ortasında ana kaya içine oyularak inşa edilen Artemis’in kutsal odasında Artemis Heykelciği ortaya çikartıldı. Kaunos antik kenti, 500 kişilik tiyatro, Roma Hamamı, Agora, dükkanlar, liman ve çeşmeleriyle Anadolu uygarlığının en güzel kalıntılarından. Kaya Mezarları: Köyceğiz gölünü Akdeniz’e bağlayan Dalyan Kanalı kenarındaki kaya mezarları M.Ö. 4. yy.a tarihlenmektedir.

Karetta Karettalar 


Biraz da caretta-carettalarda söz edelim. Boyları 1,5 metreyi,ağırlıkları 150 kiloyu bulabilen bu sevimli hayvanlar, tüm dünya denizlerini dolaşıyorlar. ODTÜ’nün çalışmaları sırasında markalanan bir dişinin Meksika Körfezi’nde balıkçı ağlarına takılarak yaşamını yitirdiği haberi Dalyan’a kadar geldi. Bu sevimli yaratıklar genellikle yosun yiyerek besleniyorlar. Normalde 2-3 yılda bir yumurta yapıyorlar. İşin ilginç yanı ergin dişiler, oritasyon adi verilen bir içgüdüyle yumurtalarını kendisinin dünyaya geldiği kumsala bırakıyor.
Yumurtlama da oldukça ilginç. Ana kaplumbağa kumsalda arka ayaklarını kullanarak çeşitli çukurlar açıyor. (Belki yumurtaların hangi çukurda olduğunun belli olmaması için, belki de nem oranını kontrol ederek en uygun yeri seçiyor) Yumurtlama süresi saatlerce sürüyor ve bu sırada anne kaplumbağa çok zorlandığı için sürekli gözyaşı döküyor.

İZTUZU PLAJI

Bir tarafı tatlı su, diğeri Akdeniz olan bu kumsalın bir benzerinin olmadığı söyleniyor. Kumsal Radar Tepesi’nin eteklerinden başlayıp, Delikada önüne kadar uzanıyor. Dalyanağzı denen bu bölgede, med-cezire bağlı olarak bazen deniz suyu deltaya, bazen de tatlı su Akdeniz’e akar. Suyun akma hızına ve yönüne bağlı olarak Dalyanağzı bölümündeki kumlar sürekli şekil değiştirir. Dalyanağzı’nda kumların hareketi ile derinlik sürekli değiştiği için büyük tekneler deltaya giremez. Marmaris’ten yolcu getiren büyük tekneler, Delikada önünde demirleyerek, yolcularını Dalyanlı teknelere verirler.

Kumsalın uzunluğu kumların hareketi ile farklılık gösterir ama ortalama 6 kilometredir. Burada kumlar, altın rengi ve inceciktir.(Belki de carettalar yumurtlamak için bu nedenle burayı tercih ediyor) Deniz ise kristal berraklığındadır.

Kaplumbağaların yumurtlama döneminde kumsalda gece kalınması yasak. Ayrıca yumurtalara zarar verilmemesi için kumsala köpek gibi hayvanları getirilmesine ve işaretli yerlere şemsiye saplanması, çukur kazılması da yasak.