10 Madde ile Covid-19 Sonrası Güvenli Otel Tatili Nasıl Olmalıdır?

10 Madde ile Covid-19 Sonrası Güvenli Otel Tatili Nasıl Olmalıdır?
Hepimiz tatil yapmayı, kızgın kumlardan serin sulara atlamayı, gözümüzü alan, yanaklarımızı pembeleştiren güneşi, aktivite dolu tatiller ile aktiviteden aktiviteye koşmayı çok özledik. Bütün bir senenin stresini –hele ki 2020 hepimiz için fazlasıyla stresli başlayıp öyle devam etti- yamaç paraşütü ile göklerde süzülerek, tüplü dalış ile mavinin büyüsüyle tanışarak, rafting ile bambaşka maceralara kürek çekerek atmak hepinizin burnunda tütüyor biliyoruz. Ancak güzel günler çok yakın. Covid-19 ile mücadelede yapılan açıklamalar, turizm sezonunun çok yakında açılacağı yönünde ve biz de bu gelişmeler için fazlasıyla heyecanlıyız. Peki her şeyin eskisi gibi olması mümkün mü? Bir süre daha sosyal mesafenin, hijyen kurallarının aynı titizlikle devam ettirilmesi gerektiği konuşuluyorken tatilimiz nasıl olacak? Otelde konaklamak güvenli mi? Bütün bunlar hepinizin fazlasıyla merak ettiği konular, farkındayız. 2021 yılının başlarına kadar yaşamamız gereken yeni normalimiz ile bu yazki otel tatilimiz nasıl olacak? Hem kendi sağlığımız hem de toplum sağlığı için dikkat etmemiz gerekenler neler? Otellere bu anlamda nasıl görevler düşüyor? sizlerle paylaşalım istedik. Hepimizin bildiği gibi oteller her kesimden pek çok insanın, farklı farklı şehirlerden gelip konakladığı, havuzspor salonurestoranbar gibi ortak kullanım alanlarının birlikte kullanıldığı mekanlar. Bu sebeple covid-19 ile mücadele kapsamında alınan önlemlerin had safhada olması gereken yerlerin de başında geliyor. Bu bağlamda alınması gereken önlemler eksiksiz bir şekilde alındığında güvenli bir şekilde tatilimize gitmememiz için hiçbir sebep kalmıyor ? Peki nedir bu önlemler ya da alışmamız gereken yeni normalimizin getirileri?
  • Kontenjanlar azaltılacak. Turizm Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun yaptığı ilk açıklamalar kontenjanların azaltılması yönündeydi. Yani; örneğin 100 kişi kapasiteli bir otel bu yıl covid-19 önlemleri kapsamında aynı anda maksimum 60 kişiyi ağırlayabilecek. Bu sayede yemek salonlarında, havuzda, güneşlenme alanlarındaki kalabalığın ve yığılmanın önüne geçilebilecek. Aktivite tatil otellerinde otele girişler ve çıkışlar tüm katılımcılar tarafından aynı günde yapıldığı için diğer otellere göre kontrol etmek biraz daha kolay olacağından bu yıl büyük ve her şey dahil konseptli oteller yerine, yalnızca aktivite katılımcılarının konakladığı aktivite tatil otelleri tercih edilebilir.
  • Resepsiyon işlemleri saatli olacak. Rezervasyonumuz olsa bile ödeme işlemleri, kimlik bildirimi vs. için resepsiyonda belli bir süre geçirmemiz gerekiyor. Girişlerin kontrollü şekilde yapılması ve resepsiyonda yığılmaları engellemek için gelecek olan tüm misafirler önceden aranıp giriş saatleri not edildikten sonra check-in işlemleri için hazırlıklar yapılmalıdır. Liderlik hizmetlerinin bulunduğu tur programları ya da aktivite tatilleri yine aynı şekilde bu açıdan da avantajlıdır. Grup liderleri ilgilenecekleri katılımcıları arayıp geliş saatlerini öğrendikten sonra bunu resepsiyon hizmetleri ile paylaşarak girişteki yığılmaların büyük ölçüde önüne geçebilir.
  • Girişlerde sağlık kontrolleri yapılacak. En en önemli ve atlanmaması gereken tedbirlerden biri de sağlık kontrolleridir. Otele girişlerde görevli personel koruyucu ekipmanıyla beraber katılımcıları karşılayıp vücut ısılarını ölçüp kayıt altına alacak. Ateş haricinde öksürük, nefes darlığı gibi Covid-19’a işaret eden hastalık belirtileri olduğunda ise misafirlerin en yakın sağlık kuruluşuna yönlendirilmesi sağlanacak. Aktivite tatilleri için aynı işlem her aktiviteye gidişte transfer araçlarına binerken ve dönüşte otele girerken yapılacak. Böylece yamaç paraşütüraftingtüplü dalışkanyon gibi farklı aktivitelere giden misafirlerin hem aktivite öncesi, hem aktivite sırasında hem de aktivite sonrasında ilgili kontrollerinin yapılıp tüm katılımcıların aktivite tatillerini sorunsuz bir şekilde geçirmiş olmaları sağlanacaktır.
  • Sosyal güvenlik çizgileri belirlenecek. Sosyal mesafe kurallarını uzunca bir süre hayatımızın her noktasında görecek gibiyiz. Hal böyle olunca otellerin sosyal mesafe sınırlarını belirlediği çizgileri belirginleştirmeleri zorunlu bir kural haline gelmiş oldu. Resepsiyonda sıra beklerken, otelin barında otururken, güneşlenme alanlarında güneşlenirken ve hatta havuza girerken bile sosyal mesafe kurallarına riayet etmeliyiz. Otel dışına birlikte çıkılan tur programları ve aktivite tatillerinde kullanılan transfer araçları da sosyal mesafe kurallarına göre bazı koltuklar boş bırakılacak şekilde işaretlenecek. Aynı şekilde gruplara bildirim yapılması gereken aktivite bildirimleri ya da haftanın nasıl geçeceği ile ilgili açıklamalar rafting rehberi, dalış eğitmeni, grup lideri gibi etkinliğin birinci muhattabı tarafından küçük gruplara özenle aktarılacak.
  • Açık büfe büyük oranda kalkacak. Yemek saatlerinde otellerin restoranlarında yaşanan yığılmayı hepimiz biliriz. Covid-19 önlemleri kapsamında sosyal mesafe kurallarının oldukça önemli olduğu günlerde otellerin bu yığılmaların önüne geçebilmek için büyük oranda servis mantığına geçmesi gerekecek. Görsel amaçlı kapalı camekanlardan görevli personel aracılığı ile yapılacak olan servis sayesinde çok kişinin temas ettiği açık büfe servislerin riski ortadan kalkmış olacak. Zaten açık büfe demek israf demek, açık büfe demek alınan kilolar demek. İyi tarafından bakarsak aslında önceden alınması gereken bir karardı bile denebilir ? Aynı şekilde ortak kullanılan çay/kahve makinaları, su sebilleri de kişilerin kullanımına kapalı olup servisi görevli personel tarafından yapılacak. Az temas, çok güven ?
  • Tek kullanımlık ürünler bulundurulacak. Masalardaki kürdan, şeker, tuzluk, karabiberlik gibi çok fazla kişi tarafından temas edilen ürünler tek kullanımlık kapalı paketlerle masalarda bulundurulacak. Aynı şekilde çatal, kaşık, bıçak gibi üzerinde virüs tutması muhtemel ürünler de kapalı paketlerde muhafaza edilip, her yemek sonrası özel temizliği yapıldıktan sonra özenle tekrar paketlenecek.
  • Temizlik rutinleri değişecek. Otellerin rutin havuz, restoran, lobi ve odalarında uygulanan temizlik rutinlerinin şekli ve zamanlaması değişecek ve özelleştirilecek. Standart temizlik malzemelerinin yanı sıra insan sağlığına zarar vermeyen dezenfektanlar ile temizlenen alanlar, otel misafirlerinin rahatlıkla görebileceği şekilde raporlanacak. Sonuçta herkesin güvenli bir ortamda tatil yaptığından emin olup iç huzuru ile tatilini geçirmeye hakkı var ?
Aktivite tatillerinde katılımcıların günün erken saatlerinde aktivite alanına gidip akşam dönmesi otelin dezenfekte işlemlerinin kusursuz ve eksiksiz şekilde tamamlanması için de oldukça avantajlı.
  • Dezenfektan bulunmayan alan olmayacak. Dokunduğumuz her yer ne yazık ki yeni normalimizde tedirginlik yaşamamıza sebep olduğu için kolay ulaşabileceğimiz dezenfektanların bizleri rahatlatmaktaki görevi çok büyük. Bu sebeple otel girişi, odaların olduğu katlar, katlara çıkan merdiven başları, restoranın çeşitli bölgeleri, güneşlenme alanları, bar… kısaca otelde bulunabileceğiniz her noktada el dezenfektanları ve bazı alanlarda ayaklarınızın altını temizleyebileceğiniz dezenfektanlı paspaslar bulundurularak herkesin kolayca ulaşması ve sıklıkla kullanması sağlanacak.
  • Personeller özenle seçilecek. Personel alımında mutlaka sağlık kontrolleri yapılacak ve belirli aralıklarla tekrarlanacak. Oteldeki misafirlerle birebir teması olan herkesin temizlik eğitimleri eksiksiz tamamlanıp, sık sık revize edilecek. Otel dışında konaklayan, işe evinden gidip gelen personelin beraber konakladığı kişiler de yakın markaj altına alınıp onların da belirli aralıklarla sağlık kontrollerinden geçmeleri sağlanacak.
  • Ve tabi ki maske! Hem katılımcıların hem de tüm personelin ortak kullanım alanlarında mutlaka maske takmaları sağlanacak. Yemek servisi yapan görevli personelin maske ile beraber eldiven kullanması da zorunlu olacak. Maskesi olmayan misafirlere otel tarafından maske temin edilecek.
Tüm bunlara dikkat edildiğinde, güvenle, sağlıkla ve keyifle tatilimizi tamamlamamızın önüne covid-19 virüsü bile geçemez. Tedbiri elden bırakmayıp, önlemlere sıkı sıkıya uyduğumuzda ve yeni normalimizin bu olduğunu kabullenip keyif almaktan vazgeçmediğimizde 2020 yılının yazını es geçmek zorunda kalmayacağız. İleride “öyle bir yıldı ki maske ile tatil yaptık” diye çocuklarımıza, torunlarımıza anlatıp yine de eğlenmekten vazgeçmeyen bir nesil olduğumuzu göstererek onlara örnek bile oluruz belki ? Bir doğa gününde sağlıkla görüşebilmek dileğiyle…
İlgili Yazılar
Whatsapp