3'ü 1 Arada Tatil! | Atv Safari, Balon Turu ve Snowboard/Kayak Eğitimi

3’ü 1 arada bu tatilde hem Kapadokya balon turu yapacağız, hem peri bacaları arasında Atv safari yaparak adrenaline doyacağız hem de snowboard kayak eğitimi alacağız. Gelin hep birlikte bu tatile detaylı göz atalım.

Bu Tatilde Yok Yok! Atv Safari, Kapadokya Balon Turu ve Snowboard/Kayak Eğitimi

Son dönemlerin popüler gezilecek yerlerinden Kapadokya mistik havası ve çok çeşitli müzeleriyle yerli yabancı pek çok turisti bünyesinde misafir ederken Kayseri’ye yakınlığı sebebiyle de Erciyes Kayak Merkezi’ne kayak ya da snowboard yapmaya gelen kış sporları tutkunlarına da fazlasıyla hitap ediyor. Kapadokya’da ne yapılırnereler gezilirhem Kapadokya’yı gezip hem snowboard ya da kayak eğitimi alabilir miyim? gibi sorularınızın cevaplarını yanıtlamaya çalışalım.

Kapadokya dünyanın hiçbir yerinde bir arada şahit olamayacağınız kadar medeniyet ve oluşuma sahip. Gideceğiniz her yerinde ayrı bir kültür, ayrı bir mistik hava ve farklı efsanelere tanıklık edebilirsiniz. Hepimizin bildiği peri bacalarından, hikayelerinin halen gizemini koruduğu yer altı şehirlerine kadar ilginizi çekecek ve gezilecek pek çok yer bulabilirsiniz.

  • Tarihi yer altı şehirlerini gezin

Savaşlardan kaçan halkın sığınmak için inşa ettikleri bu yer altı şehirleri yapım aşamasındaki gizemini korumasıyla ilgi çekerken o tarihlerde yaşamamış olmaya şükür ettiriyor adeta. Öyle derin ki, en derinlerine hala inilememiş. Yalnızca kaç metre olduğu tahmin ediliyor. Zaman aşımına ve doğal afetlere göğüs gererek bugünlerde halen ziyarete açık olabiliyor olması müthiş bir mühendislik zekası ile yapıldığının en büyük kanıtı. Bölgede bilinen 36 yer altı şehri var ve bunlardan en büyük ikisi Kaymaklı ve Derinkuyu Yer Altı Şehri. Milattan Önce 3000’lere dayanan bu yeraltı şehirleri Kapadokya’da mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

  • Vadilerde peribacaları gezintileri yapın

Yüyüyüş yapmayı seven, sevmeyen herkesin hayranlıkla yürüyeceği vadiler her mevsimde barındırdığı ayrı renkleri ile ziyaretçilerini büyülüyor. Özellikle kış mevsiminde karlarla bezenmiş peribacaları görüntüsü yürüyüşünüze anlam kazandırıyor. Güvercinlik vadisigüneşin batışının en güzel olduğu Kızıl VadiGomeda Vadisi mutlaka görülmeye değer. Bunlar dışında romantizm denince ilk akla gelen aşk vadisiperibacalarının en güzel göründüğü Zelve görülmeye değer diğer vadilerden. Bol bol yürüyüp, bol bol fotoğraf çekerek anı biriktirirken hiç yorulmayacaksınız!

  • Balon turu yapın

Kapadokya denince akla ilk gelen şüphesiz balon turudur. O eşsiz manzarayı kuşbakışı izlemenin tadı bir başkadır tabi kii. Gün doğmadan katılabileceğiniz bu etkinlik ile doğanın uyanışına çıplak gözlerle şahit olacaksınız. Peribacalarının güneşi selamlayışı, tamamen rüzgarın kontrolüyle havalanıp yine aynı şekilde onun canı nereye isterse oraya inerek kendinizi tam olarak doğanın içinde hissedeceksiniz. Özellikle son zamanlarda yabancı turistlerin de yoğun talebi ile bu keyifli aktivitenin fiyatı oldukça yükselse de bir kere geldiğimiz bu dünyada emin olun yapmaya değer 🙂

  • Ürgüp-Göreme-Avanos üçlüsünü gezin

Kapadokya’nın üç ayrı medeniyete ev sahipliği yapan bölgeleri. Her birinde ayrı ayrı Selçuklu, Osmanlı gibi Türk Medeniyetlerinin izlerine rastlamanız mümkün. Hristiyanların savaş zamanında Roma baskısından kaçarak yaşadığı ve yayılarak çoğaldığı vadiler, vadilerde bazen gizli saklı, bazen derli toplu karşılaşacağınız kiliselermedreselerkayaların içine oyulmuş evlergeçim kaynağı olmuş güvercinliklerin her biri sizi farklı diyarlara götürecek. Kapadokya’da yapılacaklar arasında Göreme Açık Hava Müzesi’nde kompleks yapılardaki freksleri, Ihlara’nın gizli cennetini, tepeden bakıp Aziz Kapadokya! dercesine sivrilen kalelericamilerikaya mezarlarıtürbeleri saymakla bitmiyor. Göreme Açık Hava MüzesiUçhisar Kalesi gibi olmazsa olmaz tarih abidesi yerleri işaretleyerek geziye başlayın deriz.

  • Avanos’ta Çanak-Çömlek yapımını deneyimleyin

El sanatlarında çok da yetenekli olmanıza gerek yok 🙂 Yeter ki bulayın ellerinizi çamura ve geri kalanını hayal gücünüze bırakın. Çamura buladığınız ellerinizle şekillenen, bir vazotesti ya da çanağa dönüşen killi hamuru gördükçe mutlu olup kendinizle gurur duyacaksınız. Evet artık sizin de bir sanat eseriniz var 🙂

  • ATV turuna katılın.

Kültürtarihel sanatları derken biraz da adrenalin fena olmaz değil mi? Engebeli arazi yapısı ile adrenalin severler için oldukça elverişli bir ATV parkuru sunan Kapadokya’da atv turlarına katılmak için ehliyet sahibi olmanıza gerek yok. Tur şeklinde ilerlediğiniz bu parkurda ara ara çamurlara bulanacak, bazen yüksek tümseklerden geçecek, bazense hiç beklemediğiniz engebelerle karşılacaksınız. Tek ya da çift olarak binebileceğiniz ATV’ler güvenli sürüş için önlemleri alınmış şekilde sizlere teslim ediliyor. Hem adrenalin, hem güzel bir Kapadokya turu hem de farklı bir deneyim için mutlaka Kapadokya’da ATV turlarına katılın.

  • Şarap tadımlarına katılın

Kapadokya denince akla ilk gelenlerden biri de ev yapımı şaraplarıdır. Yerlilerinin kendi yetiştirdikleri üzümlerden kendi el emekleriyle elde ettikleri şarapların tadına doyum olmaz. Bölgedeki üzümler, kalitesini tüflü toprağa borçlu. Hitit’lerden beri süregelen bir gelenek olan şarap yapımı Kapadokya halkının ciddi geçim kaynaklarının da başında geliyor. Tüflü toprak hem üzümün lezzetini korumasına hem de kolay oyularak mahzen yapımına olanak sağlıyor. Yaz kış aynı ısıdaki mahzenlerde bekletilen şaraplar ise güzel bir olgunluğa erişiyor. Bol ödüllü şarap çeşitlerini tatmak ve gerek kendinize gerekse sevdiklerinize hediye almak için mutlaka şarap atölyelerine uğrayın. Şarap içmeyi tercih etmiyorsanız da mahzenlerin kasvetli ancak esrarengiz görüntüleri ziyaret edilmeye değer 🙂

  • Cave yani Mağara otellerde konaklayın

Kapadokya’nın tarihini birebir yansıtan, taştan oyma, devasa mağara oteller özellikle çift olarak gelenlerin tercihi oluyor. Genellikle bütün Kapadokya manzarasına tanıklık edebileceğiniz tepelerde ve büyük avlulara sahip bu otellerde uyanıp gün doğumunu izlemek, havalanan balonları omzunuza aldığınız battaniye ve elinizdekı sıcak içeceğinizle izlemek sizleri eşi benzeri olmayan duygulara götürecektir. Fotoğrafçıların da fazlaca tercih ettiği cave yani mağara oteller Kapadokya ambiyansını yaşamak isteyenler için birebir.

Kapadokya’da yapılabileceklerden bahsettik, kültürel sanatlarıtarih zaman zaman da adrenaline doyduk ancak bir de yazımızın başında bahsettiğimiz işin spor boyutu var tabi 🙂 Kayseri’deki Erciyes Kayak Merkezi’ne yakınlığı ile de turizm potansiyelini artıran Kapadokya bölgesi bu anlamda bi taşla iki kış vurmada birebir. Yani gelmişken Kapadokya’da konaklayıp tarihe ve kültüre doyup bir de kayak snowboard öğrenmeniz mümkün.

4 gece 5 günlük program planlayıp 2 gününü Kapadokya’da 3 gününü de Erciyes Kayak Merkezi’nde kayak ya da snowboard eğitimi alarak geçirebilirsiniz. Yaklaşık 1 saat süren yolcuğun sonunda Kapadokya’dan Erciyes’e kolayca ulaşmanız mümkün. Ayrıca bu şekilde paket programlar da mevcut olduğundan kendiniz ulaşımı düşünmek zorunda da değilsiniz.

İyi güzel anlattınız var mı şöyle hazır bir program biz hiç uğraşmayalım diyenleri de aşağıdaki linke davet ediyoruz!

Öyleyse ne duruyorsunuz? Haydi kış bitmeden çoluk, çocuk, eş, dost Kapadokya’ya!

Sevgilerle

Doğadayız Ailesi

İlgili Yazılar
Whatsapp