Yeni Başlayanlar İçin Snowboard ve Kayak Rehberi-2023

Bu yazı,  yeni başlayanlar ve birbirinden güzel iki kış aktivitesi arasında kalanlar için  snowboard ve kayak rehberi olacak ve size bu maceranız için ipuçları verecektir. Kış sporları konusunda deneyimli değilseniz bu rehberi mutlaka okumalısınız. Bu aktiviteleri ilk kez yapmaya karar verdiğinizde, ne yapmanız gerektiğini bilmiyor olabilirsiniz. Ayrıca teknik anlamda ikisinin birbirinden farklı çok noktası bulunmaktadır. Kayak öğrenmesi kolay ancak ustalaşması zor olan ve snowboard ise öğrenmesi zor ancak ustalaşması kolay kabul edilir. Erciyes Kayak Merkezi bu eğitimlerin verildiği ve bu kış sporlarının kalbi olarak bilinir. Planladığınız kış aktiviteleri programınızda size hangi firmanın eğitim vereceği çok önemlidir. Sizi bu tutkuya sevdirecek, güvenliğinizi her daim düşünecek ve eğitimleri en verimli şekilde sunacak olan Doğadayız firması ile bu rehberi kanlı canlı yaşayacaksınız. Kayak ile birkaç pratikten sonra mantığı ve teknikleri kavrarsanız eğer dışarıdan bir usta gibi görünürsünüz. Ne olursa olsun kendinize güveniniz olsa bile her zaman temkinli olmayı unutmayın. Snowboard ise dengeye dayalıdır, ilk başlarda kayak üzerindeki dengenize ve hareketlerinizin keskinliğini kavramalısınız. Doğadayız olarak sizlere bu tecrübelerinizde düşmeden ve herhangi bir sakatlığa sebep olmayacak eğitimler ile tatilinizi keyifle geçirmenizi ve adrenalin duygusunu hissetmenizi sağlıyoruz.

Başlıklar

 1. Özgürlüğüne Düşkünler İçin: Snowboard
 2. Hız Tutkunları İçin: Kayak
 3. Snowboard ve Kayak Ekipmanları
  1. Snowboard ve Kayak Kıyafetleri
  2. Snowboard ve Kayak Malzemeleri
 4. Snowboard ve Kayak Arasındaki Farklar: Avantajlar ve Dezavantajlar
 5. Snowboard veya Kayak Öğrenmek İsteyenlere Tavsiyeler

Özgürlüğüne Düşkünler İçin: Snowboard

Snowboard, bir kış sporu türüdür ve kayakla benzerdir. Ancak snowboard ile kayak arasında bazı farklılıklar bulunmaktadır. Snowboard ve kayak rehberi sayesinde benzerlik ve farklılıkları öğrenebilirsiniz. Örneğin, snowboard ile kayak arasındaki en büyük fark, snowboard ekipmanı tek bir tahtadan oluşmaktadır ve her iki ayak tek bir tahtaya sabitlenmektedir. Kayak sporunda ise her bir ayak farklı kayak ekipmanına sabitlenir ve bu sayede iki ayağınız ile iki ayrı noktadan destek alabilirsiniz. Bu fark, snowboardun daha hızlı ve manevra kabiliyeti daha yüksek olmasını sağlar. Snowboard yapmaya başlamak için, ilk olarak snowboard ekipmanlarına ihtiyacınız vardır.

Hız Tutkunları İçin: Kayak

Kayak sporu, iki ayrı destek noktası bulunan ve her iki ayağınızın birbirinden bağımsız olarak kullanılabildiği kayak takımıyla yapılan bir kış sporudur. Kayak, genellikle kayak takımının ayakkabısına takılarak sırtınızda taşıdığınız kayak tahtasının üzerinde sürülür. Kayak yaparken, kayak tahtasını kontrol ederek düz bir zeminde hareket etmeye ve sürmeye çalışırsınız. Kayak yapmayı yeni başlayanlar için tavsiyeler vermek gerekirse, öncelikle güvenliğinizi düşünmelisiniz. Kayak yapmayı öğrenmek için bir eğitmen veya kayak kursuna katılarak doğru teknikleri öğrenebilir ve daha rahat ve güvenli bir sürüş deneyimi yaşayabilirsiniz. Kayak yaparken güvenli bir kayak alanına giderek ve gerekli tüm koruyucu ekipmanları kullanarak kayak yapmaya başlamalısınız. Kayak yapmaya başlamak için, ilk olarak kayak ekipmanlarına ihtiyacınız vardır. Snowboard ve kayak rehberi yazımızda bu ekipmanlardan genel olarak bahsedeceğiz.

Snowboard ve Kayak Ekipmanları

Kış aktiviteleri programınızda kayak veya snowboard tecrübesini en iyi şekilde geçirebilmek için ekipmanlar büyük bir etki gösterir. Kayak ve snowboard ekipmanları nedir? İnceleyelim.
Snowboard ve Kayak Kıyafetleri
Kar Montu: Su geçirmeyen, soğuğa dayanıklı ve nefes alan kumaş tercihi yapmalısınız. Tulum/Kar Pantolonu: Belinize kar geçirmemesi ve soğuktan en az etkilenmek için tulum giyilmesi önerilir. Nefes alan ve su geçirmeyen kumaş tercih edilmeli. Termal İçlik: Sizi soğuktan koruyacak ve daima sıcak tutacak olan önemli bir kıyafettir. Polar/Sweat: Ara katman olarak tabir edilen bu kıyafetler sıcak kalmanızı sağlayacaktır. Çorap: Kayak ve snowboard çorabı özel üretim ürünüdür. Nefes alabilir kumaş yapısı ve sıcak tutuşuyla çok önemlidir. Konforunuzu arttıracaktır. Kask: Bir aksesuar ve aynı zamanda koruyucu bir ekipmandır. Kaskınız olmadan piste kesinlikle çıkmayınız. Bere/Kulaklık: Soğuğa karşı olan direncinizi arttıracak olan bu iki üründen birini tercih edebilirsiniz. Kulaklarınızın üşümesini engelleyebilirsiniz. Gözlük: Ultraviyole ışınlardan gözlerinizi korur, olası bir fırtınada görüşünüzün kaybolmamasınız sağlar. Önemli ve gerekli bir ekipmandır. Eldiven: Karın ve soğuğun içinde olduğunuz için kar ile sürekli bir temas halinde olacaksınız. Ellerinizi soğuktan ve kardan korumak için mutlaka eldiven giyin.
Snowboard ve Kayak Malzemeleri
Snowboard ve Kayak: Kişinin fiziğine göre alıp almaması gereken kayak ve snowboardlar vardır. Boya, kiloya ve stile göre değişebilmektedir. Doğadayız olarak size en uygun tercihi yapmanız konusunda yardımcı oluyoruz. Bot/Ayakkabı: Ayağınıza uygun bir seçim ile sürüş ve yürüyüş konforunuzu arttırabilirsiniz. Çok sıkı veya çok gevşek bağlamamalısınız. Bağlama: Ayakkabı veya botu kayak tahtasına ya da snowboard tahtasına bağlamaya yarayan bir aparattır. Snowboard ve kayak rehberi yazımızda snowboard ve kayak kıyafetleri ve malzemelerinden genel olarak bahsettik.

Snowboard ve Kayak Arasındaki Farklar: Avantajlar ve Dezavantajlar

Snowboard ve kayak sporu arasında belli farklar bulunmaktadır. Snowboard ve kayak rehberi yazımızda bunları detaylıca inceleyelim.
 1. Bu iki spor dalının arasındaki öncelikli fark öğrenme süreci ve eğitim aşamalarıdır.Kayak ve Snowboard yön verme ve durma gibi hareketler konusunda farklılıklar göstermektedir. Kayakta, yön vermek, dengede durmak ve düşüşlere engel olmak snowboarda göre daha kolaydır. İki ayak kullanıldığından ekipmanları yönetmek daha kolay olmaktadır. Snowboard’da ise board üzerinde iki ayak ile sabit durulduğundan vücudunuzu dengede tutmalısınız.
 2. Kayak ile kar üzerinde hızlanmak daha kolaydır. Her iki ayağın karlı zemine uyguladığı baskıdan dolayı hızlanma süresi kısadır. Bu hızlanma sayesinde uzun atlayışlar yapabilmeniz mümkündür. Ancak snowboard da iki ayak tek bir board üzerinde olduğundan baskı azalır ve kayağa göre hızlanma biraz daha yavaş olur. Snowboard ile kısa atlayışlar yapılabilir.
Snowboard Kayak Takımı
Snowboard ve Kayak Rehberi
snowboard kayak rehberi
Snowboard ve Kayak Rehberi 2
4. Kayak ve snowboard ekipman açısından farklıdır. Kayakta snowboarda göre ekipman daha fazladır. Her iki ayakta ve ellerde ekipmanlar bulunmaktadır. Ancak snowboard da sadece üzerinde durulan board vardır. Ekipman farklılıklarından bir diğeri ise botlardır. Kayak botları ağır ve rahatsız edici olabilmektedir ancak snowboard botları günlük kullanıma uygun ve rahattır. 5. Kayak ve snowboard arasında bulunan bir diğer farklılık ise bakış açısıdır. Snowboard yaparken bakış açınız yandan veya arkadan olurken kayakta ise düz bir bakış açısı ile sürüş yaparsınız. Kayak bu nedenle rahatlık açısından daha avantajlı olmaktadır.

Snowboard veya Kayak Öğrenmek İsteyenlere Tavsiyeler

Snowboard ve Kayak öğrenmek istiyor ama cesaret edemiyorsanız ve bu konu hakkında biraz bilgi edinmek için yazımızı okuyorsanız bu yazı snowboard ve kayak rehberi niteliğinde genel bilgiler içerir ve bunu deneyimi yaşamak isteyenlere tavsiyeler verir.
 1. Yapacağınız bu spor ile ilgili kayak merkezine gitmeden önce videolar izleyebilirsiniz elbette bu sporu yapabilmeniz için videolar yeterli olmaz. Profesyonel eğitmenler tarafından ve uygun metotlar ile ders almalısınız. Doğadayız eğitmenleri alanlarında uzman oldukları bu eğitimlerde yüzde yüze yakın başarı elde ediyorlar. Tekniklerin önemi hayati değerler açısından oldukça önemlidir. Zira yapılacak yanlış bir hareket kötü sonuçlar doğurabilir. Bunları yaşamamak adına en iyi eğitim veren yeri bulmak oldukça önemlidir. Eğitim, tüm sorunların çözümüdür.
 2. Acemiliği üzerinizden atıp, serbest bir moda geçebilmeniz için bol bol pratik yapmanız ve bunu tekrar etmeniz gerekir. Pratik en iyi ezberdir.
 3. Bu kış sporlarından herhangi birini yaparken ayaklarınıza değil gittiğiniz yöne bakmalısınız, özgüveninizin kırılmasına izin vermeyin ve kendinizden şüphe duymayın. Gittiğiniz yönü görmelisiniz, ayaklarınızı değil.
 4. Öğrenme sürecinizin ilk etabında zor ve uzun pistleri seçmeyin, kısa, sakin ve size uygun kolay pistlerden başlamalısınız. Pratik yaptıkça seviyenizi eş zamanlı yükseltebilirsiniz.
 5. Tek başınıza kaymak yerine sizin gibi yeni başlayan kayak sporu tutkunları ile birlikte kayın. Tecrübeli ekiplerin içinde olmak motivasyonunuzu düşürebilir, ayrıca tek başınıza kaymamaya özen göstermelisiniz. Biri veya birileriyle birlikte olmak her zaman daha iyi bir seçimdir.
 6. Adrenalin dolu bu kış aktivitesine ısınmadan başlamamalısınız. Her sporda önemli olduğu gibi kış sporlarında da ısınma çok önemlidir.
 7. Kayak yaptığınız süre zarfı içinde alkol tüketiminden kaçınmalısınız. Alkol tüketimi su kaybını arttırdığı gibi dengenizi de kötü yönde etkileyecektir.
 8. Kendinize güvenin, ilk başlarda yaşayacağınız korku ve şüphe olması gereken normal bir durumdur. Doğadayız eğitim ekibi sizi buna çok iyi hazırlayacaktır.
Bu gönderiyi Instagram’da gör

Türkiyenin En Sosyal Aktivite Tatil Organizasyonu (@dogadayiz)’in paylaştığı bir gönderi

Snowboard ve kayağa yeni başladıysanız yapılacak ilk ve en önemli şeylerden bir diğeri kesinlikle snowboard-kayak eğitimi almaktır. Snowboard-kayak eğitimi almak için bir hafta sonunuzu ayırmanız yeterli olacaktır. “Nasıl mı?” diyecek olursanız yazımıza göz atabilirsiniz. Yeni başlayanlar için genel teorik bilgiler içeren ve tavsiye niteliğindeki snowboard ve kayak rehberi yazımız umarım faydalı olmuştur. Bir doğa gününde görüşebilmek dileğiyle.. Doğadayız Ailesi.. Snowboard ve kayak rehberi
İlgili Yazılar
Whatsapp