Yamaç Paraşütü ile Tandem Uçuruyoruz

Fethiye Babadağ: Yılın neredeyse her günü güvenli uçuşa imkan veren çok önemli Yamaç Paraşütü uçuş noktalarındandır. Gerek görsellik gerek güvenlik gerekse yüksekli ve uçuş süresi gibi birçok parametre göz önüne alındığında Fethiye Babadağ Yamaç Paraşütü için dünyada uçuş yapılan uçuş bölgeleri arasında listenin baş sıralarında yerini korumaktadır. Hem turistik hem de sportif uçuşa imkan tanıyan 1700 mt, 1200 mt ve 900 mt. Uçuş kalkış noktaları ile her seviyeden kişiye hitap etmektedir. Tandem Yamaç Paraşütü diye adlandırılan ticari turistik uçuşlar THK lisanslı deneyimli pilotlar eşliğinde sürdürülmektedir. Yine dünyaca ünlü Ölüdeniz Lagün ve Belcekız plajlarına iniş yapılan faaliyette deniziyle ormanı ve gökyüzüyle, mavinin yeşille harmanladığı görsel bir şöleni sizlere sunmaktadır. Mutlaka yapılacaklar listesindeki Fethiye Yamaç Paraşütü faaliyeti sizlere eşsiz ve sıra dışı bir deneyimi sunacaktır.

Yamaç Paraşütü Nedir?

Yamaç Paraşütü sporu, ilk bakışta serbest atlama paraşütüne benzeyen bir paraşüt ile uçak yerine, yüksek bir tepeden koşulmak sureti havalanmaktır. Eğimli ve yüksek bir tepeye açık olarak serilen paraşüt, pilotun koşmaya başlaması ile hava ile dolar ve pilotla birlikte havalanır. Uçuşların süresi kullanılan malzemenin performansı ve pilotun tecrübesine bağlı olarak kilometrelerce/saatlerce sürebilir. Tek kişi olabileceği gibi iki kişilik (Tandem) kanatları da vardır.
İlk denemesi 1940’lı yıllara uzanan yamaç paraşütü günümüze kadar pek çok değişiklik göstermiş, uçuş süresi ve güvenliğini artırıcı yapısal gelişme kaydetmiştir.İlk yamaç paraşütü serbest atlayış paraşütüne benzemekteydi.Zamanla değişiklik göstererek basınca dayanıklı olma özelliği yerine yüksek kaldırma gücüne sahip aerofil yapıya dönüştü. Yamaç paraşütü kanat yapısı 1980 li yıllardan itibaren kolay havalanan, iyi bir süzülme performansı ve yavaş çöküş oranı için en uygun şekline ulaştı. Ülkemizde Yamaç Paraşütü Sporu 1990 başlarında Fethiye Ölüdeniz bölgesindeki Baba Dağı’nın yabancı pilotlar tarafından keşfedilmesi ile tanınmış, ilk olarak üniversite kulüplerinde aktif olarak başlamıştır. Bilinen en ekonomik hava aracı olması ve doğa sporları ile iç içe olması bugün geniş bir kitle tarafından sevilerek yapılmasını sağlamıştır.Temelde özel bir yetenek ve aşırı efor gerektirmeyen Yamaç Paraşütü Sporu standart bir eğitim sonrasında yapımı oldukça kolay ve zevklidir. THK, üniversite kulüpleri ve özel kulüpler tarafından Yamaç Paraşütü Eğitimleri düzenlenmektedir.
İlgili Yazılar
Whatsapp