Hangi Doğa Sporu Bana Daha Uygun? | Doğa Sporları Tercih Klavuzu

Sevecen, sinirli, ağırbaşlı, maceraperest… Her biri sahip olduğumuz farklı kişilik özellikleri. Hayattan aldığımız tatlar, yapmaktan hoşlandığımız aktiviteler, hatta mesleklerimiz bile bu karakter özelliklerimiz sayesinde şekillenir. Tabi bunlar haricinde boş zamanlarımızı değerlendirmek istediğimiz aktiviteler de karakter özelliklerimizle doğrudan ilişkilidir. Yani kısacası çocukluğumuzdan beri edinmiş olduğumuz karakteristik, bizi biz yapan özellikler hayatımızın her alanında önemli roller oynamaktadır. Biz de hem spor hem de belki boş zaman aktivitesi belki de ek iş olarak doğa sporlarını seçmek isteyenlere yol haritası niteliğinde bir yazı hazırladık. Karakterine göre doğadaki rengini seç. Ben doğa sporları için uygun değilim deme, mutlaka sana göre de bir doğa sporu bulabiliriz. Doğanın huzurlu kollarında hepimize yer var. Sen de kendine uygun doğa sporunu yazımızda bulabilirsin!

  • 1- ÖZGÜR RUHLAR İÇİN YAMAÇ PARAŞÜTÜ

Kalıbına sığmayan bir özgür ruhsan eğer yamaç paraşütü tam da sana göre! Kendini bir kuş kadar özgür hissedebileceğin, gökyüzünde yalnız başına süzülüp manzaranın tadına varabileceğin, cesaretinle görenleri kendine hayran bırakabileceğin doğa sporu tam olarak bu. Yamaç paraşütü ile kuşlara arkadaş olabilir, bütün stresini bulutların arasında bırakabilir, gökyüzünden yeryüzüne indiğinde sıfırlanmış bir şekilde hayatına devam edebilirsin.

Katılacağın aktivite tatilleri ile günübirlik olarak yamaç paraşütü aktivitesini deneyimleyebilir, sonrasında da türk hava kurumu ile anlaşmalı hava okullarından aldığın bir dizi yamaç paraşütü eğitimi ile profesyonel olarak yamaç paraşütü pilotu olabilirsin.

  • 2- KEŞFETMEYE DOYAMAYANLAR İÇİN TÜPLÜ DALIŞ

Yaşadığımız dünyadan, gözümüzün gördüğünden çok daha fazlasının su altında bizleri beklediğini biliyor muydunuz? Yeni dünyalar keşfetmek, daha önce şahit olmadığı dünyanın kapılarını aralamak isteyenler içinse tüplü dalış en uygun doğa sporu. Ayrıca doğa sporlarını seviyorum ama öyle çok da ekstrem olmasın diyenler için de biçilmiş kaftan. Tüplü dalış yaparak derin mavinin kapılarını kendiniz için aralamanız ise çok çok kolay. Tıpkı yamaç paraşütünde olduğu gibi deneme dalışı dediğimiz, daha önce eğitim almamış kişilerin su altı dünyası ile tanışmasını sağlayan günübirlik dalış programına katılarak kendinizi test edebilir, daha sonra alacağınız 3 gece 4 günlük tüplü dalış eğitimi ile 1 yıldız dalıcı ünvanına sahip olarak mavinin büyüsünü daha derinden keşfetme şansı yakalayabilirsiniz.

Su altının huzuru, daha önce hiç görmediğiniz rengarenk canlılar, yalnızca kendi nefes sesinizi duymanın sakinliği ve dinginliği keşfetmeye aç olup aynı zamanda huzuru arayanlar için tüplü dalış aktivitesi biçilmiş kaftan.

  • 3- ZORLUKLARI AŞMAK BENİM İŞİM DİYENLER İÇİN RAFTİNG

Doğada olmanın en adrenalinli yolu olan rafting aktivitesi kol kuvvetine güvenenleri cezbediyor. Coşkun nehirlerin, kızgın dalgalarıyla mücadele etmek öyle her babayiğidin harcı değildir. Dünyanın her yerinde gerçekleştirebileceğiniz bir doğa sporu olan rafting aynı zamanda takım ruhunu da iliklerinize kadar hissedebileceğiniz bir ekip sporu. 6-8 kişilik raft denen botlarla ve botlara yön vermeye yarayan küreklerle yapılan bu doğa sporu ile adrenaline doyabilirsiniz. İnsan elinin değmediği nehirlerde doğada olmayı tam olarak yaşatan rafting sporu aynı anda pek çok duyunuza hitap edecektir. İster ekibinizi toplayıp profesyonel rehberler eşliğinde bu eşsiz sporu deneyimleyin ister uluslararası rafting federasyonunun eğitimlerine katılıp sınavlarından geçer not almayı başararak profesyonel rafting rehberleri olup adrenalinin direksiyon sahibi siz olun.

  • 4- RÜZGARIN DANSA DAVETİNE VARIM DİYENLER İÇİN SÖRF

İster rüzgar sörfü yani wind surf ister uçurtma sörfü yani kite surf. Her ikisi de rüzgarın ahenkine kapılıp doğanın koynunda huzur bulmak için harika seçenekler. Suyun üzerinde kalan boardlar ile seçiminize göre yelken ya da uçurtma ile gerçekleştirebileceğiniz bu doğa sporları rüzgarla dans ederken hız sporları olmasıyla da adrenalin duygunuzu besleyecek. Çocuk yaştan itibaren başlayabileceğiniz wind surf ya da kite surf doğa sporları 3 gece 4 günlük ya da 6 gece 7 günlük eğitimlerle kendi kendinize seyir yapabileceğiniz seviyede sporlar. Yeter ki isteyin ve kendinizi rüzgara emanet edin. O mutlaka size doğru yönü gösterecektir.

Bazen de rüzgara karşı seyir almanız gerekebilir. İşte o da işin doğa ile iç içe adrenalin kısmıdır ki denizin huzuru, rüzgarın tatlı tatlı teninizi okşamasının yanında maceracı ruhunu da beslemek isteyenler için en önemlisidir diyebiliriz.

  • 5- HIZ TUTKUNLARI İÇİN SNOWBOARD/KAYAK

Tutkunları için kışı keyifli hale getiren snowboard kayak sporu hız meraklılarının ilgi odağındaki doğa sporlarının başında gelir. Karın bembeyaz görüntüsünün verdiği huzur hız tutkulularının adrenalin aşkıyla da birleşince snowboard kayak sporu pek çok doğa sporu severe hitap eder hale gelmiştir. Bireysel olarak gerçekleştirilen bu doğa sporunda en önemli nokta ise eğitim. Mutlaka eğitim alarak gerçekleştirmeniz gereken snowboard kayak sporu eğitimsiz yapılması durumunda sakatlanmalara yol açabilmektedir. Yurdumuzun veya dünyanın pek çok yerindeki karlarla kaplı dağların kayak merkezlerinde gerçekleştirebileceğiniz bu doğa sporu yaz mevsimindense kış mevsimini tercih eden hız tutkunlarının bir numaralı tercihi.

  • 6- HİÇBİR ENGEL BENİ YILDIRAMAZ DİYENLER İÇİN KANYONİNG/DAĞCILIK

Doğa sporları içerisinde en adrenalin dolu olan kanyoning ya da dağcılık sporu engebeli yollar, yüksek tepeler, kayalıklı sular ya da dağlar benim yol almama engel olamaz diyenler için can alıcı bir doğa sporu. Daha aktivite başlamadan kuşandığınız ekipmanlar ile yaptığınız doğa sporunu iliklerinize kadar hissedebileceğiniz aktiviteler bütün kaslarınızı aynı anda çalıştırarak sürekli formda kalmanıza da yardımcı olacaktır. Doğa sporu kulüplerine katılıp kanyon yürüyüşü etkinliklerini takip ederek kanyoning sporuna giriş yapabilirsiniz. Basit yürüyüşlerle başladığınız doğa sporunu eğitimlerini alarak ipli kanyon inişikaya tırmanışı ve dağcılık olarak ilerletmeniz de elbette mümkün.

  • 7- BEN HEPSİNDEN BİRAZIM YA DA HİÇBİRİ DEĞİLİM DİYENLER İÇİN AKTİVİTE TATİLİ

Yukarıda kendinize göre bir şey bulamadıysanız ya da hangisinin size uygun olduğunu kestiremiyorsanız aktivite tatilleri tam da size göre. Gündüz aktivite gece eğlence konseptli aktivite tatillerinde ister adrenalini doruklarınızda hissetmek isteyin, ister denize doymak isteyin, isterseniz de kuş olup uçmak isteyin hepinize uygun bir aktivite vardır. Her gün farklı bir aktivite deneyimleme şansını yakalayabileceğiniz aktivite tatillerinde belki de daha önce hiç keşfetmediğiniz bir özelliğinizi keşfederek doğadaki renginizi seçebilir, hangi aktivitenin kendiniz için daha uygun olduğunu bulabilir, akabinde kendinize bir doğa sporu eğitimi hediye edebilirsiniz.

Aktivite tatili yazımızı da mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

http://localhost/dogadayiz/aktivitetatili/

Doğanın bütün renkleri çok güzel. Gök, rüzgar, deniz, ormanlar, nehirler, dağlar… Her birinde kendinden bir parça bulabilirsin. Doğa sporlarını yapabilmeye devam etmemiz için doğa kaynaklarını korumamız gerektiğini hatırlatıp yazımızı sonlandırıyoruz.

Doğadaki renginizi bulabilmeniz dileğiyle…

Doğadayız Ailesi

İlgili Yazılar
Whatsapp