DOĞA SPORLARI KÜTÜPHANESİ 6 | Tüplü Dalış Hakkında En Çok Sorulan Sorular

Tüplü dalış, doğa sporları tutkunlarının en çok merak ettiği sporların başında gelmektedir. Türkiye’de en kolay ulaşılabilir sporların başında gelmesi, denize olan düşkünlüğümüz, su altında keşfedilmeyi bekleyen onlarca farklı yaşam türü tüplü dalış aktivitesini en tercih edilir sporlardan kılmaktadır. Bu kadar çok tercih ve merak edilen bir spor için kafalarda onlarca soru olması da haliyle normaldir 🙂 En basitinden en komplikesine bizlere bugüne kadar yöneltilen tüm soruları ortak bir havuzda birleştirip sizlere sunmak ve kafanızda tüplü dalış aktivitesini şekillendirmek istedik. Doğa Sporları Kütüphane’mizde tüm sorularınızın cevabı var 🙂

SCUBA ne demektir?

Self Contained Underwater Breathing Apparatus ifadesinin ilk harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Kaynağı kendinden sualtı nefes alma donanımı veya bağımsız aletli dalış donanımı olarak Türkçe’ye çevrilmektedir.

Su altında nefes almak nasıl bir duygudur?

Su altında nefes almak, büyülü bir dünyayı doyasıya keşfedebilmektir. Uçarcasına bir özgürlüktür. Yerçekimsiz ortamı deneyimleme şansıdır. Li Mu Jeng’in su altına dair bir sözü bunu güzel açıklamıştır;
“Yalnızca ıslanmak değildir dalmak, özgürlüktür insanı mavi derinliklere sürükleyen; Bir büyük dünyadır gürültü ve kötülüklerden soyutlanmış, sadece kendi nefesin ve büyülü bir yolculuk.”

Dalışa ne zaman başlayabilirim?
14 yaşın üzerindeyseniz ve herhangi bir sağlık probleminiz yoksa, tüm dalış sistemlerinin başlangıç seviyeleriyle tüplü dalışa hemen başlayabilirsiniz.

Tüplü dalış tehlikeli midir?
Dalış kurallarına ve limitlerine uyduğunuz sürece tüplü dalış, futboldan bile daha güvenlidir. Bunun için eğitim disiplininden ve devamlılığından uzaklaşılmaması gerekmektedir.

Vurgun nedir?
Halk arasında tüplü dalış denilince ilk akla gelen sorulardan biri de vurgundur ve adının ürkütücülüğünden olsa gerek, birçok kişi bu yüzden dalışı merak etmesine rağmen başlamamıştır. Dekompresyon hastalığı olarak geçen bu hastalık, tüplü dalış kurallarına ve limitlerine uyulduğu sürece başımıza gelmesi imkansız bir durumdur. Doğa sporları, kurallarına uyulduğu sürece yalnızca yolda yürürken başımıza gelebilecek tehlikeler kadar risk barındırır.

Dalışa engel teşkil eden sağlık sorunları nelerdir?

Kronik kulak problemleri, ruhsal bozukluk ve yabancı madde bağımlılığı, epilepsi, kalp ve damar sistemi hastalığı, tansiyon, solunum sistemi hastalıkları ile şeker hastalarının tüplü dalış yapması sakıncalıdır.

Öğrenilmesi zor bir spor mudur?
Size ayrılan eğitim sürenizi aksatmadığınız müddetçe, kolay, güvenli ve bir o kadar da eğlenceli bir spordur. Başlangıç seviyesi dalış eğitimleri; Teorik eğitim, sığ su çalışmaları ve açık deniz dalışlarından oluşmaktadır.

Verilen eğitimlerin geçerliliği ve kapsamı nedir?
Tüplü dalış eğitimleri, dünyanın hemen her yerinde geçerli olan sistemler ile verildiğinde (CMAS ve PADI gibi,) kurs sonunda alacağınız sertifikalar bu eğitimlerinizi belgelemiş olur.

Ne kadar zaman içerisinde eğitimlerimi tamamlarım?
Basitçe, teorik eğitimlerinizin ardından 3 ila 4 gün içerisinde dalış merkezinizin hazırladığı ve size uygun olan dalış programlarından birine katılarak pratik eğitim dalışlarınızı tamamlayabilirsiniz.

Dalış eğitimlerimizi nerede alacağız?
Teorik eğitimlerinizi başvuru yaptığınız yetkili bir dalış merkezinin sınıflarında; Pratik eğitimlerinizi ise, havuz veya sığ su dalışları ile birlikte yapılacak dalış turlarında alabilirsiniz. Bazı dalış merkezleri teorik ve pratik eğitimlerinin tamamını teknede vererek öğretileri anında pratiğe dökerek de işleyişlerini sürdürebilmektedirler.

Tüplü dalış yapmak için iyi bir yüzücü olmam şart mı?
Dalış yapabilmeniz için iyi bir yüzücü olmaktan öte, suda kendinizi iyi hissetmeniz yeterlidir. Unutmayın ki, yüzme fobisi olan birçok kişi dalışla bu korkusunu yenebilmiştir. Ancak bröveli bir dalıcı olabilmek için suda kendi kendinizi idame ettirecek seviyede bir yüzücü olmanız gerekmektedir.

Dalış tüpünün içerisinde sadece oksijen mi var?
Dalış tüplerinin içerisinde saf oksijen değil, soluduğumuz hava bulunmaktadır (%78 Azot, %21 Oksijen ve %1 diğer gazlar). Tek farklılık, dalış tüplerimizde soluduğumuz havadaki nemin olmamasıdır.

Bir tüple ne kadar süre dalış yapabilirim?
Dalış tüplerinin kullanım süresi, farklı etkenlere göre değişiklik gösterir. Kullanılan tüp hacimleri, ne kadar derine dalındığı, dalış tecrübesi ve ortam şartlarına göre dalış süresi değişkenlik göstermektedir.

Tüplü dalışa başlamak istiyorum ancak bana uygun olup olmadığını bilmiyorum. Eğitim almadan önce bir deneme yapabilir miyim?
Discovery veya tanıtım dalışı olarak adlandırdığımız programla, eğitim almadan, kısa bir bilgilendirmeyle(brifing) sığ derinliklerde deneme dalışı yapabilirsiniz. Turistik dalış da denilebilen bu dalışlarda TSSF’nin belirlediği derinlik 5 metredir.

En fazla kaç metreye dalabilirim?
Türkiye karasularında sportif dalış limiti 30 metredir. Başlangıç seviyesi olan CMAS 1 Yıldız ve PADI Open Water dalıcıları maksimum 18 metreye dalabilirler. Diğer tüm seviyeler (eğitmenler dahil olmak üzere) sportif dalış limitine uymalıdır. Yalnızca 2. seviye dalış eğitimlerinde eğitim amaçlı ve 1 kez olmak üzere 42 metreye kadar inilebilmektedir.

Tek başıma dalış yapabilir miyim?
Tüplü dalışın altın kurallarından biri de yalnız dalmamaktır. Dalışlarımızı, buddy sistemi denilen eşli dalış şeklinde yapmalıyız. Başta güvenlik olmak üzere, yardımlaşma ve paylaşımın bir arada olması için eşli dalış kesinlikle şarttır.

Dalış pahalı bir aktivite midir?
Yaptığınız her aktivite bir harcama gerektirir. Bu harcamalarınızın ne kadar olacağını sizler belirlersiniz. Verilen disiplinli eğitimler ve sertifikanızın geçerliliğini göz önünde bulundurarak da harcamalarınızı değerlendirebilirsiniz. Yine de bir karşılaştırma yapmak gerekirse, bu büyülü dünyaya girmek için ödeyeceğiniz miktar; ortalama bir tatilde harcayacağınız miktardan çok daha azdır.

Dalışa başlarken hangi malzemelere ihtiyacım olacak? Neler almalıyım?
Özellikle dalışa yeni başlıyorsanız, mayonuz, havlunuz ve terliğinizi yanınızda getirmeniz yeterlidir. Dalışlar sırasında ihtiyaç duyulan tüm ekipmanları dalış merkeziniz sağlayacaktır. Dalış sayınız ve tecrübeniz arttıkça, ihtiyaçlarınız dahilinde ekipman almak isterseniz, en doğru ekipmanı almak için dalış merkezinize ve eğitmenlerinize başvurabilirsiniz.

Numaralı gözlük kullanıyorum, dalış yapmama engel midir?
Kesinlikle değildir. Eğer yumuşak lens kullanıyorsanız bunu su altında da kullanabilirsiniz. Bunun haricinde aynı gözlük camları gibi, maske camları da numaralı üretilebilmektedir. Bunun için dalış merkezinizden yardım alabilirsiniz.

Klostrofobim var, dalışa engel midir?
Kapalı alan korkusu olarak geçen klostrofobi, psikolojik bir durumdur. Bizler ise dalışı, özgürlük olarak nitelemekteyiz. Ancak, kendinden emin olmayanlar deneme dalışlarına katılarak rahat hissedip hissetmediklerini kontrol edebilirler.

Sualtındaki tehlikeli canlılardan nasıl korunuruz?
Su altı canlıları sadece kendilerini korumak zorunda kaldıklarında tehlikeli olabilirler. Dolayısıyla bilinçli birer dalıcı olmadığımız sürece tehlikeli olan onlar değil aksine bizleriz. Özellikle dalış yaptığımız bölgelerde potansiyel tehlikesi olan canlılar çok nadir bulunmaktadır.

Dalış yaparken balık avlayabilir miyiz?
Tüplü dalışlarda, su altı avcılığı(zıpkın vs.) ve su altından taş dahil herhangi bir nesne çıkartılması kesin kurallarla yasaktır. Sürdürülebilir bir yaşam için bu tarz etik kurallara uymamız gerekmektedir. Tüplü dalış bir doğa sporu olmasının yanı sıra; farklı yaşam formlarına saygı duyabilmek adına atabileceğiniz en güzel adımlardan biridir.

Serbest dalış yaparken kulaklarım ağrıyor. Tüplü dalışta da aynı şey olacak mı?
Kulaklarınızdaki ağrı, artan basıncın kulak zarınızda yarattığı baskıdan kaynaklanır. Alacağınız dalış eğitiminde bu problemi ortadan kaldırmak için kullanılan basit teknikler de öğretilmektedir.

Nerelerde dalış yapabilirim?
Üç tarafı denizlerle çevrili yurdumuzda dalış noktasından bol ne var ki? 🙂 Başta Ege ve Akdeniz olmak üzere tüm denizlerimizde, mevsim şartları göz önünde bulundurularak uygun dalış noktalarında dalış yapılabilmektedir.  Dilerseniz düzenlenen yurtdışı turlarına katılarak, dünyanın dalış cennetlerine bir mavi seyahat bile düşünebilirsiniz.

Dalış malzemeleri çok ağır değil mi?

Batmak için kullanılan ağırlık kemeri hariç ortalama 20kg civarındadır. Unutulmaması gereken, suyun kaldırma kuvveti sayesinde dalış esnasında malzemelerin ağırlığını hissetmeyecek olmamızdır.

Yüzerken dahi üşüyorum ve suda çok fazla kalamıyorum. Sualtında üşümeden uzun süre kalabilir miyim?

Dalış elbisesi, vücut sıcaklığını korumayı sağlayan bir dalış ekipmanıdır. Dalış elbisesi sayesinde suda mayolu haldeyken kalabildiğiniz süreden daha fazla kalabilirsiniz.

Bugüne kadar bizlere yöneltilen tüm soruları birleştirip sizlere önderlik etmek istediğimiz yazımızı burada sonlandırıyoruz. Eğer burada bulamadığınız ve aklınıza takılan bir soru var ise bize yazarak cevaplarına dilediğiniz zaman ulaşmanız mümkün 🙂

Sevgilerle

Doğadayız Ailesi

İlgili Yazılar
Whatsapp