İlk Snowboard Deneyimi Öncesi Bilmeniz Gerekenler-2023

İlk kayak deneyimi herkes için kuşkusuz çok eğlenceli bir o kadar da heyecanlıdır. Aynı zamanda ilk kez kayak tecrübe edecekseniz dikkat edilmesi gereken başlıca hususlar bulunmaktadır.

Başlıklar

 1. İlk Snowboard Deneyimi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler
  1. Doğru Ekipman Seçimi
   1. Kayak Ekipmanları
   2. Snowboard Ekipmanları
  2. Durmak, Düşmek ve Kalkmak İçin Gerekli Teknikleri Bilmelisiniz
  3. Parkur Seçimi Nasıl Yapılmalı?

  İlk Snowboard Deneyimi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Bir kış sporu tutkunuysanız ve heyecan dolu bir kış tatili kaçamağı planlıyor iseniz öncesinde bilmeniz gereken bazı detaylar, geçirdiğiniz vakit boyunca konforunuzu ve rahatlığınızın ne yönde olacağını belirler. Snowboard tecrübesi konusunda acemi veya yeni başlayan biriyseniz o zaman mutlaka önerilerimize kulak vermelisiniz. Doğadayız ekibi olarak tesisimize gelen misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlıyor ve ilk tecrübesini yaşayacak kişiler ile özel olarak ilgileniyoruz.

  Snowboard Seçimi

  Bu yeni deneyim ile mutlak bir eğlencenin tadına varacaksınız, heyecan dolu anlarınızı anılarınıza kazıyacaksınız. Bu süreçte kaçamağınızı en iyi şekilde değerlendirmek ve snowboard deneyiminizi iyileştirmek için bazı püf noktalara dikkat etmelisiniz. Bunlardan ilki board seçiminiz olacak. 3 farklı tipte snowboard bulunmaktadır. Başlangıç seviyesine uygun yumuşak ve geniş olanlar, kuyruklu ve dik boardlar -ki bu her bölgede kaymak isteyen kişilerin tercihidir. Sonuncusu ise dar ve sert olan boardlardır. Profesyonellerin kullandığı, özel tasarımlı ve zor zeminler için mükemmel bir seçimdir. Ancak bu board yeni başlayanlar için zorlayıcı olabilir bu nedenle size uygun olan tercihi yapmak alacağınız keyfi aynı şekilde arttıracaktır. Boy ve kilonuza göre yapacağınız seçim bu sporu en iyi şekilde tecrübe etmenizi sağlayacaktır. Doğadayız ekibi sizlere başlangıcınızda yön verici bir pusula gibi olacaktır.

  Ekipman Seçimi

  Snowboard seçimi bu heyecanın başlangıcıydı, şimdi sıra geldi koruyucu ekipmanların önemine. Aksiyon ve adrenalin dolu bu eğlenceye başlamadan önce ekipman tercihlerini iyi yapmanız gerekir. Zira ekipmanlar güvenliğinizi sağladığı gibi kayma deneyiminizde size konfor sağlayacaktır. Sizi sıcak tutacak ve su geçirmeyecek kıyafetler tercih etmelisiniz. Snowboard botu, kaskı ve montu gibi sizi sert temaslardan koruyacak ekipmanları doğru seçmelisiniz. Doğadayız ekibi her zaman olduğu gibi sizi, sağlığınızı ve keyif almanızı en iyi şekilde sağlamak için yardımcı olacaktır.

  Tahta ve Ayakkabı Nasıl Takılır?

  Ekipmanlarınız ve size en uygun boardınızı seçtiyseniz, sıra geldi bağlama işlemine. Kayış seyrinizi en iyi şekilde yapabilmek ve dengenizi koruyabilmek adına botlarınızın tahtaya doğru bir şekilde bağlanması gerekir. İki kategoriye ayrılan bağlama stili vardır; soft ve hard. Hard bağlama yönteminde, sert yapılı snowboard botu ile uyumludur ve bu bağlama stili slalom ve hızlı sürüş yapılabilen sert tahtalara yapılır. Soft bağlama ise yumuşak botlarla uyumlu olduğu gibi, freeride, freestyle, all mountain terimleriyle bağdaşan snowboard tahtalarıyla kullanılır. Yeni başlayanlar için önerimiz soft bağlamadır. 2’li, 3’lü ve 4’lü vida sistemleri bulunmaktadır ancak en yaygın kullanılan 4’lü vida bağlama sistemidir. Plate adı verilen birleştiriciler aracılığı ile botlarınızı boardınıza sabitleyebilirsiniz.

  Ayağa Kalkış ve Duruş Stilleri

  Zamanla kendi tekniklerinizi bulacak olsanız da ayağa kalkış ve duruş için bilmeniz gereken temel teknikler bulunmaktadır. Elbette eğitim kadromuz size tüm bunları detaylı olarak gösterecek ve sizi en iyi şekilde hazırlayacaklar. Kalkış için en temel kural; sol elinizle boardunuzu arkadan tutarak, sağ kolunuzla ileriye doğru bir şeye uzanıyor gibi itmeli ve ayak burnunuza basarak ağırlığınızı öne vermelisiniz. Birkaç deneme sonrası, bu yönteme alışacak ve hatta kendi kalkış stilinizi bulacaksınız. Dengenizi korumak için omurganızı mümkün olduğunca düz tutmalı, dizlerinizi hafif kırmalı, öne doğru hafif eğilerek baskıyı parmak uçlarınıza vermelisiniz. Bunu kavramaya başladığınızda kayış keyfinize yavaş ve dikkatli bir şekilde başlayabilirsiniz. Durmak istediğinizde ise bel ve sırt bölgenizi senkronize bir şekilde kullanarak tahtanın topuk-kenar adı verilen köşesini zemine bastırabilir ve sırt ağırlığınızı bu bölgeye yüklemeniz gereklidir. Okuduğunuzda zor gözükebilir ama oldukça pratik bir harekettir, birkaç deneme sonrasında çocuk oyuncağına dönüşecektir.

  Parkur Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

  Yukarıdaki maddeleri hallettiniz, ekipmanlarınız tamam ve sıra geldi parkur seçiminize. Yeni başlayan biriyseniz eğer parkur seçiminizde seviyenize göre doğru orantılı olmalıdır. Profesyonellerin arasında olmaktansa daha sakin ve kısa parkurları tercih ederek kendi seviyenizdeki insanlarla birlikte kaymanız sizin için daha doğru olacaktır. Çünkü tecrübeli insanlarla bir arada olursanız acemiliğiniz size kötü hissettirebilir ve yapamadığınızı düşünebilirsiniz. Ancak unutmayın ki herkes sizin başladığınız yerlerden başladı ve tecrübelerini iyileştirdiler. Sessiz ve kalabalıktan uzak bir parkur seçtiğinizde pratiklerinize başlayabilirsiniz. Doğadayız ekibi olarak sizlere her anınızda destek olacağız. İlk başlangıcınızı bant üzerinde gerçekleştirerek sizleri en iyi ve güvenli bir şekilde hazırlayacağız.

  Doğadayız ekibi olarak profesyonel eğitmen kadromuz ile sizlere tesisimizde başlangıcınızdan sona kadar yardımcı olacak ve doğru yönlendirmeler ile alacağınız keyfi en iyi şekilde yaşamanızı sağlayacağız. Bizimle birlikte güvenle adrenaline göğüs gerebilir ve tatilinizi dolu dolu geçirebilirsiniz. Anılarınızı bizimle süsleyin, kış aktiviteleri programlarımız hayatınıza renk katsın. Bizler sizleri düşünüyoruz, sağlığınızı önemsiyoruz ve deneyimlerinizi en iyi şekilde tamamlamanıza yardımcı oluyoruz. Snowboard ve kayak turları, Erciyes kayak merkezi kış aktiviteleri programlarımız sizler için hazırlandı. Yıllardır verdiğimiz sayısız eğitim ve keyifli deneyimler ile misafirlerimizin gönlünü fethetmeyi başardık.

İlgili Yazılar
Whatsapp