Karantinadan Sonraki İlk Tatilinizi Planlayalım

Gündem: Covid19. Tüm dünyada hayat durdu. Tam “Bu yaz bitti, hiçbir şey yapamayız artık” ümitsizliğine kapılıyorduk ki, açıklamalar yüzümüzü güldürdü. Ülkemiz korona virüs salgınında vaka artış ve ölüm sayısındaki artışı durdurmayı başardı. Ve yapılan açıklamalar, bu şekilde devam edecek olursak ramazan ayının bitimiyle gelen bayramda işletmelerin faaliyetlerine devam edebileceği öngörülüyor. Yani tam bir karantina sonrası after party ? Son birkaç yıldır bayramların yaz mevsimine gelmesi ile beraber hepimizin bayram planları şehirden kaçma, yeni yerler keşfetme üzerine yapılmaya başlandı. Üstelik bu yıl ekstra olarak tüm dünyada yaşanan covid19 pandemisi sebebiyle fazlaca bunaldığımızı düşünecek olursak ve son günlerde yapılan açıklamalara göre bayramda yavaş yavaş normale döneceğimizi varsayarsak bu sene bayram tatili her seferinden daha başka bekleniyor. Bayram tatili bu kadar kıymetli hale gelince ve yaklaşık 2 aylık bir karantinanın sonuna gelince de 3 gün için plan yapılmaz diyenlerin fikirleri de değişti tabi… Öyleyse karantinadan kurtuluş bayramımız ya da Ramazan Bayram’ı tatilini boş geçirmek istemeyenler ancak aklında bir plan olmayanlar için alternatif seçenekleri birlikte inceleyelim. Nerede o eski bayramlar? Dediğinizi duyar gibiyim ? Eskiden bayram denince akla akraba ziyaretleri, dolmalar, baklavalar, memlekete aile büyüklerini görmeye gitmek gelse de şimdilerde yoğun iş koşuşturmaları, stresli toplantılar, bitmek bilmeyen trafik derken bayram tatilleri şehirden kaçmak için bir fırsat olarak görülüyor. Peki bu Ramazan Bayram’ı tatilini en iyi nasıl değerlendiririz? Tatil herkes için heyecan uyandırsa da tatil planı yapmak pek çok kişi için külfet olarak görülüyor. Kararsızlık, en uygun fiyatlı alternatifi bulma telaşı, hızla dolan kontenjanlar derken bayram gelip çattığında hiçbir plan yapılamamış olması kaçınılmaz oluyor. Herkesin bütçesi ve kişisel zevkleri farklı olabileceğinden alternatif rota ve planları sizler için derledik;
  • Bir aktivite tatil organizasyonuna katılın: Son zamanların yükselen trendi olan aktivite tatil organizasyonu ile Fethiye, Kaş ya da Marmaris bölgesinde birbirinden farklı ve eğlenceli aktivite olanakları sunan organizasyonlara katılarak unutulmayacak anılar biriktirin. Yamaç paraşütü, rafting, tüplü dalış, tekne turları, sörf eğitimleri, ipli kaya inişi, kanyoning ve daha fazla aktivite ile sıradan tatillere son verip adrenalin ve eğlenceyi zirvede yaşayabilirsiniz. Aktivite tatilleri hakkında detaylı bilgi edinmek için yazımızı okuyabilirsiniz.
Her bütçeye uygun farklı alternatifler sunan organizasyonlar ile tatil planlayarak hem daha önce deneyimlemediğiniz aktivitelerin tadına varın, hem yeni arkadaşlıklar edinin hem de döndüğünüzde arkadaşlarınıza anlatabileceğiniz bol bol anı biriktirin. Eğer 3 günlük programlardan birini seçerseniz akrabalara ayıracak vaktiniz de kalmış olacağından onları da üzmemiş olursunuz, bizden söylemesi ? Pek çok aktivite tatil organizasyonu firması halen erken rezervasyon fiyatlarına devam ettiği için bayram kontenjanlarının hızla tükenmekte olduğunu da hatırlatmakta fayda var.
  • Bir ilgi alanınız ile ilgili eğitim alın: Hemen “Zaten yoğun çalışıyoruz, tatil yapmak istiyoruz, ne eğitimi?” demeyin. Hem tatil hem de eğitimi bir arada sunan paketler mevcut. Eğitim dediysek de öyle sayfa sayfa kitap okuyup sınavlara gireceğiniz eğitimlerden bahsetmiyoruz. Doğa sporlarına ilgiliyseniz ve ilginizin günübirlik turlara katılmaktan öteye geçmesini istiyorsanız bu alternatif tam size göre.
Hangi eğitimleri alabilirim? Tüplü Dalış Eğitimi: Fethiye bölgesinde katılabileceğiniz bu eğitim ile 3 günün sonunda 1 Yıldız Dalıcı olabilirsiniz. 3 gece 4 gün şeklinde düzenlenen program ile hem tatilinizi yapıp, Fethiye’nin muhteşem doğasının tadına varabilir, hem de maviye olan tutkunuzu ilerletip belgeleyebilirsiniz. Tüplü dalış hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için daha önceki yazılarımızı okuyabilirsiniz. Wind Surf Eğitimi: Hepimiz televizyonlarda ya da sosyal medya organlarında bu sporu yapanları bir kere de olsa hayranlıkla izleyip acaba ben de yapabilir miyim diye içimizden geçirmişizdir. Cevabımız evet. Elbette yapabilirsiniz. Hem de başlangıç seviyesinde rüzgar sörfü eğitimi için 3 gece 4 gününüzü ayırmanız yeterli. Fethiye, Akyaka, Alaçatı gibi Ege’nin incisi pek çok yerde eğitimini alabileceğiniz bu spor ile tatilinizi yaparken rüzgar ile dans etmenin tadına varabilirsiniz. Kite Surf Eğitimi: Wind Surf beni kesmez benim gözüm yükseklerde diyenler için Kite Surf eğitimi gibi bir alternatif de mevcut. Denizin üzerinden board ile jilet gibi süzülüp, paraşütün yardımıyla havalanmak oldukça adrenalin ve keyif verici bir aktivite olsa gerek. Wind Surf eğitimi alabildiğiniz bütün lokasyonlarda bu eğitimi de alabilirsiniz. Karar veremeyenler ve detaylı bilgi isteyenler için de yazımız mevcut.
  • Kamp yapın: En uygun bütçeli ve en doğa ile iç içe aktivite olacağı şüphesiz. Kuşanın ekipmanınızı, alın sırt çantanızı yanınızda sevdiklerinizle beraber doğanın tadını çıkarın. Daha önce kamp deneyimi olmayanlar için gruplarca düzenlenen kamp aktivitelerini öneririz. Sonuçta böyle bir aktiviteye deneyimli insanlar ile katılmak çok daha temkinli ve güvenli olacaktır. Kamp yapmak için seçeceğiniz nokta, kullanacağınız ekipmanların mevsime uygun oluşu, sizinle kamp tatiline katılacak arkadaşlarınızın ortama uyum sağlayabilmesi en önemli parametrelerin başında gelir. Ramazan Bayram’ı tatilinizi değerlendirmek için iyi bir fırsat olan kamp tatili düşük bütçeli olması ile de tercih sebebi olabilir gibi gözüküyor.
  • Daha önce yapmak isteyip ertelediklerinizi yapın: İçinizden bulunduğu şehirden çıkamayanlar ne yapsın peki diyorsanız sizi de unutmadık tabi ki. Belki iş belki okul stresi derken aklınızda ne zamandır gitmek isteyip ertelediğiniz yerler varsa alın ailenizi, arkadaşlarınızı yanınıza oraları ziyaret edin. Kendinize güzel bir yemek ısmarlayın. Yaşadığınız şehrin daha önce hiç görmediğiniz, uğramadığınız noktalarını keşfedin. Bulunduğunuz şehrin yakın bölgelerindeki günübirlik ziyaret edebileceğiniz yerleri araştırıp planlar yapın.
  • Bir doğa sporları grubu ile birlikte yolculuğa çıkın: Stresi ve yorgunluğu üzerinizden atmak için doğa kadar güzel başka bir alternatif olmasa gerek. Ye iç yat tatillerle anlık olarak stresinizi atmış gözükseniz de yılın geri kalan aylarında ödeyeceğiniz kart ekstreleri stresinizi katlayacaktır, bizden söylemesi ? Doğa kadar herkese kucak açan bir alternatifimiz varken Ramazan Bayramı tatilini de doğa ananın kucağında değerlendirmek oldukça iyi bir seçenek. Farklı alanlarla doğa sporları ile ilgilenen gruplarla beraber yolculuğunuzu planlayabilir, farklı rotalar keşfedebilir, doğanın güzelliğine tanık olup kendinize mutlaka doğa sporlarıyla ilgili yeni bir hobi geliştirmek isteyebilirsiniz.
Gördüğünüz gibi Ramazan Bayramı tatilinizi değerlendirebileceğiniz pek çok alternatif mevcut. Doğa sporları sevdalısından, adrenalin bağımlısına, benim çoluğum çocuğum var öyle çok uzaklara gidemiyorum diyenden, yeni rotalar keşfetmek isteyenlere kadar herkesin kendinden bir şeyler bulabileceği alternatiflerden birini seçip tatilinizi en güzel şekilde değerlendirebilirsiniz. Ancak her şeyden önemlisi sevdiklerinize sımsıkı sarılabilir, aile büyüklerinizi ziyaret edebilir, uzun zamandır görüşmediğiniz arkadaşlarınızı arayabilir, kırdıklarınızın gönlünü alıp onları çok sevdiğinizi söyleyebilirsiniz. Ramazan Bayramı tatilinizi değerlendirirken bunları da unutmamakta fayda var ? Şimdiden iyi bayramlar! Sevgilerle, Doğadayız Ailesi…
İlgili Yazılar
Whatsapp