Snowboard/Kayak Öğrenmeniz İçin 7 Neden

Kış insanı değil misiniz? Havalar biraz soğuduğunda hemen modunuz düşüyor ve ne zaman yaz gelecek diye düşünmeye mi başlıyorsunuz? Eminiz ki yalnız değilsiniz. Ülkede büyük bir yazcılar X kışçılar tartışması hakim ? Kabul etmeliyiz ki her mevsimin kendine göre güzellikleri var. Üstelik ülkemiz coğrafi konumu gereği 4 mevsimi de yaşayabildiğimiz bir ülke olduğu için ekstra şanslıyız. İster yazcı olun ister kışçı, biz bütün mevsimleri çok seviyoruz. Bütün mevsimlerde doğada olmanın tadına varıyoruz. Her mevsimin kendi güzelliklerini gönlümüzce yaşamayı tercih ediyoruz. Yazın dalış yapıp derin maviyi keşfediyoruz, baharda yüksek debili nehirlerde rafting yapıp adrenaline doyuyoruz, yamaç paraşütü ile kuş olup uçuyoruz, kışın ise snowboard/kayak ile beyaz büyünün akışına kapılıp gidiyoruz. İşte bu yazımız tam da “Ne anlıyorsunuz kış mevsiminden, mis gibi deniz-kum-güneş üçlüsü varken snowboard da neymiş?” diyen yaz tutkunları için. Bu yazımızdan sonra kış mevsiminin gelmesi için gün sayacaksınız diyemeyiz ama kendinize kışı sevmek için sebepler bulacağınız kesin ? Kışı sevenlerin en büyük ortak özelliği kendilerine kışı sevdirecek etkinlikler bulmalarıdır. Kış sporları da bunun için biçilmiş kaftandır elbette. Doğanın size sevdiremeyeceği hiçbir şey yok yeter ki kendinizi ona bırakın ? Öyleyse sizlere snowboard kayak öğrenmeniz için birkaç sebep sıralayalım;
  1. Kışı sevmek için sebebiniz olur
Yazımızın en başından beri bahsettiğimiz gibi, eğer ki kışla aranız pek iyi değilse ve bu sizin modunuzu fazlasıyla düşürüyorsa mutlaka kayak/snowboard öğrenip bu sporu yapmaya başlayın. Kendinizi yazdan kış tatili, kayak planı yaparken bulacağınızı garanti ederiz ? Neden kışı sevmeye çalışıyorum, ben böyle iyiyim demeyin ? Yılın 12 ayını da dolu dolu keyif alarak yaşamak hepimizin hakkı… Bence kendinize bu şansı verin! 2. Bağışıklık sisteminiz kuvvetlenir ve çok daha az hasta olursunuz. Gerekli önlemler alındığında soğuk havanın metabolizmayı hızlandırıp, bağışıklık sistemimizi güçlendirdiği bilinen bir gerçek. Soğukta spor yapmaya alışan beden oksijen tüketimini daha iyi kontrol edip bağışıklık sistemimize iyi gelir. Ayrıca soğuğa alışan beden çok daha az üşür. Snowboard ya da kayak yapanların öyle kalın kalın kıyafetler giymemesinin en büyük sebebi de budur ?
  1. Kendinize küçük haftasonu kaçamakları hediye edersiniz.
Hepimiz şehrin gürültü ve stresinde, hava kirliliği ve trafik çilesi çeke çeke okullarımıza, işlerimize gidiyoruz. Bu koşuşturmada arada sırada da olsa kendimize küçük kaçamak tatiller vermek nefes alabilmek için çok önemli. Hele ki snowboard ya da kayak gibi tutkularınız olduğunda haftasonları daha bir iple çekilir olur. Ayrıca temiz dağ havası ve bol oksijen ile verimli geçen bir haftasonu yeni haftaya çok daha verimli başlamanız konusunda sizlere yardımcı olacaktır. Kendinize en yakın kayak merkezini bulun ve kendinize bir haftasonu kayak tatili hediye edin ? 4. Yeni bir deneyim elde etmiş olursunuz. Kendiniz için yapabileceğiniz en iyi şey yeni deneyimler elde etmektir. Yeni şeyler öğrenmek, yeni deneyimler kazanmak kişisel gelişiminizi desteklemesi açısından çok önemlidir. Snowboard ya da kayak farketmeksizin eğitimini alıp kendinizi her zamankinden daha özgür ve güçlü hissetmeniz mümkün. Peki snowboard mı kayak mı öğrenmeliyim diye soruyorsanız ilgili yazımızı okuyabilirsiniz. Kendinizin haricinde sevdiklerinize de bu deneyimi hediye etmek çok iyi bir hediye alternatifi olabilir. Çünkü yapılan araştırmalara göre maddi kaynaklı hediyeler zamanla unutulabiliyorken deneyim elde edilen hediyeler yıllar da geçse hafızalarda yerini koruyor ? Hem unutulmaz olmak hem de yepyeni deneyimler ile kendi gelişiminizi desteklemek için seçiminizi yaparak snowboard ya da kayak öğrenebilirsiniz ? 5. Spor alışkanlığı kazanırsınız Özellikle spor yapmakla çok arası olmayan, “zaten sabahın köründen akşama kadar çalışıyorum spor yapmaya vaktim yok ki” “kapalı spor salonlarında ağırlık kaldırmak bana göre değil” diyenler için hem eğlence hem sporu bir araya getiren snowboard ve kayak sporu alt beden ağırlıklı olsa da genel olarak bütün bedeni çalıştıran bir sporlardır. Kapalı spor salonlarında ter dökmekten keyif almayan, sabah erken kalkıp yürüyüş yapma fırsatı da bulamayanlar için biçilmiş kaftan olan bu spor ile doğa ile iç içe hem tatil hem sporu bir arada yapabilirsiniz. Üstelik kendinizi ve bedeninizi bir sonraki kayak tatiline hazırlamak için de arada geçen süreyi de az az da olsa spor yaparak değerlendirip farkında olmadan spor alışkanlığı kazanmış olursunuz.
  1. Sosyal çevreniz genişler
Yapacağınız her yeni aktivite yeni insanlar tanımanız ve yeni hikayeler dinlemeniz için fırsatlardır. Doğa sporu severler, kendileri gibi doğaya gönül vermiş kişilerle çeşitli kulüplerde buluşup etkinlikler düzenlerler. Yeni dostlar edinmek, snowboard/kayak sohbetlerine katılmak sosyal çevrenizi genişletmek açısından çok faydalı olacaktır. Çok insan tanımanın ve sosyal çevre edinmenin kişisel gelişim açısından faydaları büyüktür. Snowboard kayak dünyasından tanıdığınız dostlarınızı iş, okul çevrenizdeki dostlarınızla da birleştirip oldukça geniş bir arkadaş çevresine sahip olabilir, daha önce snowboard/kayak deneyimlememiş arkadaşlarınızı da özendirebilirsiniz. ? 7. Arkadaşlarınızı kıskandıracak fotoğraf ve videolarınız olur ? Kabul edelim ki sosyal medya hayatımızın çok büyük yerini kaplıyor. Yediğimizden, içtiğimize, gezdiğimizden gördüğümüze her şeyimizi sosyal medya üzerinden paylaşıyoruz. Bunlar haricinde deneyimlerimizi de paylaştığımızda beğeni oranı direkt artış gösteriyor. Bembeyaz karların üzerinde rengarenk kayak/snowboard kıyafetleriniz ile boy boy fotoğraflarınız, karların üzerinde rüzgarla dans ederkenki görüntüleriniz arkadaşlarınızı çok kıskandıracak ? Söylediğimiz gibi; siz yeter ki isteyin doğa sizi kucaklayacak size kendini sevdirecek pek çok sebep bulabilir. Yaz-kış-ilkbahar-sonbahar demeden kendinizi doğaya bırakmak en özgür hissedebileceğiniz anlardan olacaktır. Snowboard/kayak gibi eğitimini mutlaka almanız gereken sporlara başlamadan önce derin araştırmalar yapmalı, hangisinin size uygun olduğuna karar verip doğru yerden eğitim alarak başlamalısınız. Sonrasında saydığımız nedenlerin ne kadar da doğru olduğunu anlayacaksınız. Haydi bu haftasonu kendinize harika bir deneyim hediye edin ve snowboard/kayak öğrenmenin tutkusuna kapılın!
İlgili Yazılar
Whatsapp