Yükselen Trend! Aktivite Tatili Nedir?

Bütün yıl belki çalıştınız belki de okula gittiniz ve güzel bir tatili hakettiniz. Kışın kasvetli ve yağmurlu havalarında, stresli iş toplantılarında, vize-final dönemlerinde hepinizin o bir haftalık harika yaz tatilini hayal ettiğinizi biliyoruz 🙂 Peki sizin tercihiniz nasıl bir tatil olur? Her şey dahil otellerde ye-iç-yat konseptli bir tatil mi yoksa gündüz aktivite-gece eğlence konseptli durmanın yasak olduğu bir tatil mi? Yeni trendi açıklıyoruz; Aktivite Tatili! Nedir bu aktivite tatili, gelin birlikte inceleyelim:

Değişen kültür yaklaşımı, yükselen eğitim seviyesi, yaygınlaşan sosyal medya kullanımı ile birlikte tatil anlayışı da bir hayli değişmiş durumda. Markaların “Anı biriktir!” sloganını sık sık kullandıklarını da düşünecek olursak aktivite tatili konsepti tam olarak biçilmiş kaftan diyebiliriz. Aktivite, eğlence, yeni arkadaşlar ve eşi benzeri olmayan anılar için yapmanız gereken tek şey bir aktivite tatil organizasyonu için şimdiden yerinizi ayırtmak.

Nasıl Katılabilirim?

Çeşitli şehirlerden, farklı yaş gruplarından bir çok insanı bir araya getiren ve hem çeşitli aktiviteler yapmalarını hem de sosyalleşmelerini sağlayan etkinlik grupları var. Web siteleri üzerinden aktivite paketlerini inceleyebilir, online olarak rezervasyonlarınızı yaptırabilirsiniz. Bireysel hareket etmek istiyorum derseniz hem daha maliyetli hem de sizin için çok daha yorucu olacaktır. Aktivite Tatil Paketlerinde ne zaman nereye gideceğiniz, yanınıza almanız gerekenler, aktiviteler hakkında bilmeniz gereken noktalar, hatta ne giymeniz gerektiğine kadar düşünülmüş oluyor. Başka hiçbir yerde bulamayacağınız dostluklar da cabası 🙂

Hangi Aktiviteleri Yapabilirim?

Bu sorunun doğru cevabı aslında sizin ne istediğinizle alakalı. Herkese hitap eden aktivite çeşitleri mevcut. Örnek verecek olursak;

 • Gökyüzünde özgürlüğü tatmak isteyenler için; Yamaç Paraşütü
 • Adrenaline doymak isteyenler için; Rafting
 • Sınırlarını zorlamak isteyenler için; Bungee Jumping
 • Derin mavinin büyüsüne kapılmak isteyenler için; Tüplü Dalış
 • Çocukluğuna geri dönüp su savaşları ile coşmak isteyenler için; Jeep Safari
 • Bakir kalmış koylarda yüzmenin tadına varmak isteyenler için; Tekne Turları
 • Zorluklar beni yıldıramaz diyenler için; İpli Kaya İnişi&Kanyoning
 • Off-road sevenler için; ATV Safari
 • Temiz havada orman gezintisi sevenler için; Atlı Orman Gezileri
 • Rüzgarla dans etmek isteyenler için; Rüzgar Sörfü

ve çok daha fazlası seçenekler arasında. Bu noktada sizin ilgi duyduğunuz aktivitelere karar vermeniz ve sonrasında kendinize en uygun bulduğunuz aktivite tatil paketini seçmeniz gerekiyor.

Ücretler Nasıl?

Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi bu aktivitelerin tamamını bireysel olarak yapmaya kalkarsanız maliyeti boyunuzu aşabilir. Ancak aktivite tatil organizasyonu yapan firmalar hazırladıkları paket programlar ile uygun fiyata bunları size sunabiliyor. Aktivitelere ek olarak konaklamanız ve sabah, öğle, akşam yemekleriniz de paketinize dahil oluyor. Genelde sabah ve akşam yemekleri otelde açık büfe şeklinde olan programlarda öğle yemeğinizi o günkü aktivite alanında yiyorsunuz.

Hangi Bölgelerde Katılabilirim?

Konsept aktivite tatili olunca yapılabilecek bölgeler de haliyle kısıtlı oluyor. Doğa sporlarını en keyifli yapabileceğiniz bölgeler FethiyeMarmaris gibi Akdeniz’in incisi olan ilçelerdir. Bu bölgeler aynı zamanda dünyaca ünlü aktivite alanlarına ev sahipliği yapar. Bunlardan bazıları;

 • Fethiye Babadağ: Dünyaca ünlü yamaç paraşütü noktasıdır. Her yıl on binlerce turist bu harika deneyimi yaşamak için bu bölgeyi tercih eder.
 • Saklıkent Kanyonu: Dünya’nın en büyük ikinci kanyonu olan bu kanyon da Antalya-Muğla il sınırında yer alır. Kaş ve Fethiye Jeep Safari rotalarının duraklama noktalarından biri de Saklıkent Kanyonu’dur.
 • Dalaman Çayı: Muğla’nın Dalaman ilçesinde olan bu çay rafting için en elverişli alanlardan biridir. R3 ve R4 zorluk seviyesine sahip oldukça teknik bir parkur olup, profesyonel rehberler eşliğinde yapılan rafting aktivitesi için son derece uygun bir bölgedir. Fethiye ve Marmaris bölgesindeki aktivite tatil paketlerine katılarak Dalaman Çayı’nda rafting yapmanın heyecanına varabilirsiniz.
 • Dalyan Koyu: Su altı canlılığı açısından oldukça fazla çeşitliliğe sahip bu koyda tüplü dalış yapmak eşi bulunamaz bir deneyim olmalı. Balıklarla beraber yüzmek, hatta abartıp onları beslemek için Fethiye’deki aktivite tatil paketlerinden birini seçebilirsiniz.

Bunlar haricinde Fethiye’de Mutlaka Yapılması Gerekenler yazımızı da okuyabilirsiniz.

Nelere Dikkat Etmeliyim?

En başta seçtiğiniz firmayı çok iyi araştırmanız gerekiyor. Geçmiş kullanıcı yorumları, sosyal medya hesapları, web sitesi gibi faktörler firma seçme konusunda sizlere destek olabilir. Çevrenizde bu tür aktivitelere katılmış arkadaşlarınız varsa onların yorumlarından da yararlanabilirsiniz. Aktivite tatili trendinin yükselmesiyle bu tarz programlar düzenleyen firmaların da sayısı her geçen gün artış gösteriyor ancak tedbirli olmakta fayda var. Doğa sporları ve aktiviteleri söz konusu olduğunda ekipmanından, eğitmenine, yapılan bilgilendirmenin detayından, sizinle ilgilenen insanına kadar her detay oldukça önem arz ediyor. Rezervasyon yaptığınız firmanın Tursab’a bağlı çalışan bir seyahat acentesi belgesi olup olmadığını sorgulamak sağlıklı olacaktır.

Daha Önce Hiç Doğa Sporu Yapmadım, Bu Tarz Bir Aktiviteye Katılabilir Miyim?

Yaptığımız araştırmalara göre aktivite tatili konseptini en çok tercih eden meslek grubu sağlık sektöründen. Sonrasında sırasıyla öğretmenler ve mühendisler geliyor. Gördüğünüz gibi doğa sporunu meslek olarak edinmiş bir kitle söz konusu değil. Gündelik işlerini yerine getirebilen 18-55 yaş aralığındaki her sağlıklı birey bu tarz bir aktivite tatil paketine katılım sağlayabilir. Herhangi bir ön koşul ve belge aranmıyor hatta yüzme bilmenize bile gerek yok.

Arkadaşlarımı İkna Edemiyorum, Tek Başıma Katılırsam Sıkılır Mıyım?

Yine aynı şekilde araştırmalarımız sonucu bu tarz programlara %30-%40 oranında katılımcının tek başına katıldığı sonucuna ulaştık. Sıkılmışlar mı? onlara sormak lazım tabi ama biz en az 4-5 yakın arkadaş edinerek döndüklerine eminiz 🙂 Bu yüzden özellikle aynı programdaki katılımcıları aynı otellerde konaklatan aktivite tatili organizasyon firmalarını seçmenizde fayda var. Tüm gün beraber aktivitelere katıldığınız, uçtuğunuz, zıpladığınız, atladığınız arkadaşlarınızla otelde de bir arada olunca kocaman bir aile olarak oradan ayrılıyorsunuz. Farklı şehirlerden, farklı yaş ve meslek gruplarından oluşan kocaman bir aile… Veda günü gözyaşları da kaçınılmaz oluyor haliyle. Evet, evet abartmıyoruz 🙂

Neden Aktivite Tatili Seçmeliyim?

 • Yorucu iş hayatının stresini, trafik çilesini, okulda geçirdiğiniz sınav haftalarının gerginliğini ye-iç-yat konseptli bir tatille atamazsınız, yalnızca dinlenirsiniz. Burada ise gündüz aktivitelerde, gece eğlencelerde stres nedir unutursunuz. Her güne yeni bir aktivitenin heyecanı ile uyanırsınız.
 • Sınırlarınızı keşfedersiniz. Yapabildiklerinizi gördükçe özgüveniniz artar, yürüyünüz bile değişir 🙂
 • Yapmış olduğunuz aktivitelerden kendinize en uygun olanı hobi olarak geliştirebilir, belki eğitimini bile alıp kendinize yeni ilgi alanları edinmiş olursunuz.
 • Bir sürü yeni insan tanıyıp, güzel dostluklar edinirsiniz.
 • Ölmeden önce yapılacaklar listenizden bir sürü maddenin üstünü çizersiniz.
 • Sosyal medyanızda paylaşacak eşsiz fotoğraflarınız olur.

Bırakın iş/okul arkadaşınız havuz başından kokteyliyle fotoğraf paylaşsın. Siz enerjinizi yanınıza alın ve aktivite tatil paketlerinden kendinize en uygun olanı seçin, ömür boyu anlatacak deneyimler, uzun yıllar sürecek dostluklar ama her şeyden önce unutulmayacak anılar ile şehrinize geri dönün 🙂

İlgili Yazılar
Whatsapp