Türk Usülü Work&Travel! Doğa Sporları Tutkunları İçin Meslek Önerileri

Meslek seçimi hayatımızın en önemli dönüm noktalarından biridir. Çocukken polis, öğretmen, doktor, asker olmak gibi hayaller kurarken büyüdükçe ve kişisel zevklerimiz şekillendikçe daha gerçekçi hedeflere doğru ilerleriz. Peki ya hepimiz gerçekten hayalini kurduğumuz, kendimize ve karakterimize uygun işleri mi yapıyoruz? Mesleğimizi seçerken gerçekten hayallerimiz mi yoksa geçim kaygısı, toplum ve aile baskısı mı daha fazla rol oynuyor? Çinli filozof, eğitimci ve yazar Konfüçyus, “Eğer sevdiğin işi yapıyorsan, ömür boyu çalışmazsın” demiş. Çok haklı değil mi? ? İşte tam da bu yüzden bu yazımızda doğa tutkunları, kendini doğanın koynunda en iyi hissedenler, tabiat aşığı olanlar için en uygun meslekleri derledik.

Doğa, birçoğumuz için şehrin gürültüsünden kaçma fırsatı, minik hafta sonu kaçamakları ya da tatil olarak görülse de gerçek doğa tutkunları için bünyesinde pek çok meslek alternatifini de barındırıyor. Şimdi doğa severlerin hayallerini süsleyecek iş kollarını beraber inceleyelim ?

1- YAMAÇ PARAŞÜTÜ PİLOTU

Gökyüzü sizin için bir tutkuysa, kuşlara bakıp bakıp iç geçiriyorsanız yamaç paraşütü deneyimi sizler için büyüleyici olsa gerek. Peki ya bu harika deneyimi meslek haline getirme fikri? Heyecanlandığınızı görür gibiyiz ? Yamaç Paraşütü aktivitesinin son zamanlarda Türkiye’de en çok tercih edilen ekstrem sporlardan biri olmasıyla ve özellikle Fethiye bölgesinde turizm gelirlerinin ciddi bir bölümünü oluşturmasıyla bir meslek kapısı haline gelmiş durumda. Bunun için yapmanız gerekense aşamalı olarak yamaç paraşütü başlangıç eğitimi (p1-p2)yamaç paraşütü orta seviye eğitim (p3)yamaç paraşütü pilot eğitimi (p4) ve yamaç paraşütü deneyimli pilot (p5) eğitimlerinden geçip sonrasında tandem uçuş dediğimiz bir pilot bir yolcu şeklinde uçuş yaptırabilme yetkisi alabilmek için de yine sırasıyla t1 eğitimleri ve t2 eğitimlerini tamamlamanız gerekmektedir. Bu size çok uzun ve meşakkatli bir yol gibi görünse de hedefinize ulaşma azminiz ile başarı kaçınılmaz olacaktır ?

2- TÜPLÜ DALIŞ REHBERİ/TÜPLÜ DALIŞ EĞİTMENİ

Deniz hemen hemen hepimize iyi gelmiştir. Çok yorgun olduğumuzda, canımız bir şeye sıkıldığında ya da sinirlendiğimizde bir deniz kıyısına gidip iyot kokusunu içimize çekmek bir nebze de olsa rahatlatmıştır mutlaka. Bir de denizin derinlikleri var ki bir dalanın bir daha vazgeçemediği ? Denize tutkusu olanları heyecanlandıran, denedikten sonra da kendine çeken tüplü dalış deneyimi aynı zaman da mesleki olarak da fırsatlar barındırıyor. 3 tarafı denizlerle çevrili ülkemizin hemen hemen tüm ege, akdeniz kıyılarında gerçekleştirilen tüplü dalış aktivitesini, tüplü dalış rehberi ya da tüplü dalış eğitmeni olarak meslek haline getirebilirsiniz. CMAS 1 yıldız tüplü dalış eğitimi alarak başlayacağınız bu yolculuğu 2 yıldız tüplü dalış eğitimi ve 3 yıldız tüplü dalış eğitimi aldıktan sonra rehber ve uzman dalıcı eğitimlerini de başarıyla geçerek tüplü dalış rehberi olarak tamamlayabilirsiniz. Eğer ki tüplü dalış eğitmeni olmak, kurs verme yetkisine sahip olmak istiyorsanız da TSSF’nin açtığı eğitmenlik sınavlarını ve mülakatlarını başarı ile tamamlamanız yeterli. Yeter ki isteyin ve bir adım atın, yıllarca sınıflarda dirsek çürütmüş bizler için su altında alacağımız eğitim aşamaları çok daha keyifli olacaktır ?

3- RAFTİNG REHBERİ

Benim işim kızgın çavlanlar, benim tutkum nehirler diyorsanız rafting rehberliği tam da sizin için biçilmiş kaftan bir meslek olabilir. Takım ruhunu derinden hissedeceğiniz rafting sporunu yönlendiren, bota hükmeden kişi olmak hem heyecan hem de gurur verici olsa gerek. Ülkemizde MelenDalamanKöprülü KanyonFırtına Deresi gibi hemen hemen her bölgede yapılabilen rafting sporu kürek gücüne güvenen doğa tutkunları için harika bir fırsatı. Uluslararası rafting federasyonunun belli zamanlarda açtığı sınavları (IRF) takip ederek rafting rehberi olma şansını yakalayabilirsiniz.

4- RÜZGAR SÖRFÜ/KITE SÖRF EĞİTMENİ

Doğanın rüzgarına aşık olanlardan mısınız? Rüzgarla dans etmenin en güzel yoludur sörf yapmak. Bu tutkuyu mesleğe dönüştürmek ise çok çalışmak ve azim gerektiriyor her doğa sporunda olduğu gibi… Yeteneklerinizi keşfetmek için önce mutlaka ama mutlaka deneyim sahibi olmalısınız ki hayal kırıklığı ihtimaliniz daha düşük olsun.

5- KANYON REHBERİ/DAĞCILIK

Bazı insanlar gökyüzünde, bazı insanlar serin sularda, nehirlerde ve bazı insanlarsa dağlardakanyonlarda kendini daha özgür hisseder. Doğada her zevke uygun bir tutku mevcuttur. Hep söyleriz ya siz doğadaki renginizi seçin, gerisini doğaya bırakın, o sizi kucaklayacaktır. İpli iniş eğitimlerikaya tırmanış eğitimlerikanyoning eğitimleri gibi farklı farklı eğitimler ile kanyon rehberi olabilir, herkesin imrenerek baktığı bir meslek sahibi olabilirsiniz.

6- SNOWBOARD/KAYAK EĞİTMENLİĞİ

Hep sıcak iklim mesleklerinden bahsedeceğiz mi zannettiniz? ? Kar, kış tutkunlarını da unutmadık tabii ki. Kendini beyazın büyüsüne kaptırıp gidenler için harika bir alternatif olan snowboard/kayak eğitmenliği tıpkı bahsettiğimiz diğer meslekler gibi ülkemizde pek çok bölgede gerçekleştirilen bir doğa sporu olduğu için de iş alanı oldukça geniş. ErciyesUludağKartalkayaPalandöken gibi pek çok bölgede gerçekleştirebileceğiniz snowboard/kayak eğitmenliği için antrenörlük eğitimlerini başarıyla tamamlamanız yeterli ?

7- GRUP LİDERLİĞİ

Ve bingo! Yukarıda saydığımız tüm meslekler sizi heyecanlandırıyor ancak eğitim süreci gözünüzü korkutuyorsa grup liderliği tam da size göre bir meslek olabilir. Benim enerjim bitmez diyorsanız, iletişim kabiliyetinize güveniniz tamsa ve doğa sporlarına ilgi duyuyorsanız aktivite tatil gruplarında liderlik yapabilirsiniz. Hem farklı birçok insan tanımak hem de doğa ile iç içe olmak için harika bir fırsat olan grup liderliği hayalini kurduğunuz diğer doğa sporu meslekleri için de çok büyük bir adım olacaktır.

Bir çok insanın hayallerini süsleyebilecek iş fırsatları için de aşağıdaki formu doldurman yeterli!

http://localhost/dogadayiz/is-basvurulari/

Hayatlarımızı devam ettirmek için ihtiyacımız olan parayı hayattaki en büyük tutkumuz üzerinden kazanma fikri bize çok iyi geldi. İster ek iş olarak, ister esas mesleğiniz olarak yapabileceğiniz bu meslekler her gün dört duvar arasında çalışmak zorunda olan dostlarınızı epey kıskandıracak. Doğaya olan tutkunuzu gelir kaynağına dönüştürebilir, spor ile iç içe olmanız sayesinde sağlığınızı ve formunuzu daima koruyabilir, her zaman aktif ve enerjik olmak durumunda olduğunuz için yaşıtlarınızdan epey genç görünebilirsiniz. Doğadaki rengini seç ve devam et! Hayat durmayı kabul etmez ?

Sevgilerle,

Doğadayız Ailesi

İlgili Yazılar
Whatsapp