İlk Kayak Deneyimi Öncesi Bilmeniz Gerekenler-2023

İlk kayak deneyimi herkes için kuşkusuz çok eğlenceli bir o kadar da heyecanlıdır. Aynı zamanda ilk kez kayak tecrübe edecekseniz dikkat edilmesi gereken başlıca hususlar bulunmaktadır.

Başlıklar

 1. İlk Kayak Deneyimi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler
  1. Doğru Ekipman Seçimi
   1. Kayak Ekipmanları
   2. Snowboard Ekipmanları
  2. Durmak, Düşmek ve Kalkmak İçin Gerekli Teknikleri Bilmelisiniz
  3. Parkur Seçimi Nasıl Yapılmalı?

  İlk Kayak Deneyimi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Doğru Ekipman Seçimi

  Konforlu bir doğa günü ve öğrenme deneyimi yaşayabilmeniz, kış sporlarında doğru noktadan başlangıç yapılması ile mühimdir. Boy uzunluğu, vücut ağırlığı, ayak numarası, sürüş tarzı ve benzeri birçok dinamiğe bağlı olarak ekipman seçimi yapılması gerekmektedir. Yeni başlayan kişilerin henüz bu noktada bilgi birikimi olmadığı ya da kulaktan dolma bilgilerle hareket ettiği durumlarda olumsuz deneyimler yaşanmaktadır. Sonuç olarak, keyifle yapabileceğimiz bir spora yanlış noktadan başlandığı için daha başlamadan bitirmek durumunda kalabilirsiniz. Bu pencereden bakıldığında öncelikli ve ilk dikkat edilmesi gereken şey ekipman seçimlerinizdir. Eğer bu sizin ilk deneyiminizse bilinçli kişilerden rehberlik almanızı tavsiye ederiz. Doğadayız programlarında sportif liderlerimiz ve Kayak Snowboard  eğitmenlerimiz süreçte sizlere eşlik edecek ve seviyenize uygun Kayak ve Snowboard ekipman seçimi noktasında yardımcı olacaklardır.
  Kayak Ekipmanları
  • Kayak ve Bağlama
  • Kayak Ayakkabısı
  • Kayak Batonu
  • Kayak Kaskı
  • Kayak Kar Gözlüğü
  Snowboard Ekipmanları
  • Snowboard Tahtası
  • Snowboard Bağlaması
  • Snowboard Ayakkabısı
  • Snowboard Kaskı
  • Snowboard Kar Gözlüğü
  Diğer Ekipmanlar ise sizlerin arazide soğuktan etkilenmemeniz için gerekli olan kıyafet seçimlerinizdir. Kayak elbiselerinde en iyi tercih ter tutmayan teflon ve gratex kumaşlarından yapılan elbiselerdir. Bunlara aynı zamanda soft Shell kumaş denilmektedir. Nelere ihtiyacınız olacak?
  • Kayak ya da Snowboard Pantolonu
  • Kayak ya da Snowboard Ceketi
  • Kayak Snowboard Kaskı
  • Kayak Snowboard Eldiveni
  • Kayak Snowboard Kar Gözlüğü
  • Kayak Snowboard Kar Maskesi
  • Termal Çorap
  • Termal İçlik Üst ve Alt.
  • Hafif Kışlık Polar
  Hangi hava şartlarında hangisine ihtiyacınız olacak, hepsini kullanacak mısınız? Eğer hava şartlarının soğuk ama güneşinde yüzünü gösterdiği bir gün de kayak ve snowboard yapacaksanız bu yukarıda bahsedilen ekipmanların tamamını kullanmayabilirsiniz. Ancak hava şartlarının çok değişken olduğu kış mevsiminde birçok değişkenliği önceden tahmin etmek güçtür. Bu sebeple yukarıdaki listenin tamamını kullanmasak bile yanımızda bulunması gereklidir. Yine burada bahsi geçen ekipmanlar içerisinde, kişisel malzemeler hariç kiralama yapabilirsiniz. Spora yeni başlamışsanız ve gelecekte devam edip etmeyeceğinize de karar veremediğiniz bu aşamada kişisel malzemeler hariç kiralama yapmanızı tavsiye ederiz. Kişisel malzemeler olarak termal içlik alt ve üst, kar maskesi, kar eldiveni, termal çoraptır. Bunun dışında kalan kayak snowboard pantolonu, ceketi, kar gözlüğü snowboard kaskı için kiralama yapmanızı tavsiye ederiz. Ekipman tercihlerini nasıl yapacağınız konusunda bir fikriniz yoksa kış aktiviteleri deneyimleri için Doğadayız kış programlarımıza geldiğinizde, sizin için en iyi ekipman tercihlerini sunarak geçirdiğiniz vakitten keyif almanızı ve rahat olmanızı sağlayacağız. Diğer hayati önem arz eden konu ise iyi bir temel eğitim alınmasıdır. Kayak snowboard eğitim turuna katıldığınızda: -Güzel anılar geride bırakmanız, -Yeni öğrendiğiniz bu hobi ile yaşam kalitenizi arttırabilmeniz, -Doğru teknik bilgiler dahilinde alacağınız basite indirgenmiş anlaşılır eğitim ile mümkündür. Günlük hayatınızın sekteye uğratmayacak şekilde güvenli ve eğlenceli dizayn edilmiş bir eğitim programında doğru kişi ya da kurumlardan alacağınız eğitim ile risklerinizi minimize ederek kayak snowboard Eğitiminizi kalıcı bir öğrenme haline dönüştürebilirsiniz.

  Durmak, Düşmek ve Kalkmak İçin Gerekli Teknikleri Bilmelisiniz

  Uzaktan bakıldığında gözünüze kolay gelebilir, ancak bu sizi yanıltmasın. Kayak sporu, ilk kez tecrübe edecek kişiler mutlaka eğitim almalarını tavsiye ediyoruz. Katılacağınız eğitim programında kaza riskleri size yaşatmadan, uygun seviye başlangıcı ile bilmeniz gereken tüm teknikleri pratik yoluyla sizlere öğretiyoruz. İlk tecrübenizde uzman eğitmenlerimiz sayesinde eğitimleriniz düşmeye ve sakatlanmaya engel olmak için Erciyes Kayak Merkezi yürüyen bandı bölgesinde verilecektir. Bu başlangıç size özgüven ve pratik tecrübesi kazandıracak. Eğitimlerinizin seviyesi aşama aşama ilerleyecek ve öğrenme düzeyinize göre yönlendirmelerimizle gerçekleşecek. Doğadayız ekibi olarak riskleri en aza düşüren metotları kullanıyoruz. Her şey sizin ve sağlığınız için. Alacağınız eğitimde kayak ekipmanlarının tek başınıza giyilmesi, çıkartılabilmesi, taşınması, üzerinde dengede kalınabilmesi ve alıştırma teknikleri ile öğretilir.  Kayak ekipmanını kolaylıkla giyip çıkarabilen katılımcılarımız kayak ekipmanı ile birlikte tek ayak ve çift ayak sürükleme adım çalışması ve merdiven tekniği gibi kayak ile beraber hareket etme tekniklerini de kolaylıkla uygulayabilmektedirler. Bu aşamadan sonra sizlere aşama aşama en doğru teknikler ile kayak sporunu öğretmekteyiz. Bu aksiyona hazırlıklı olmanız, yapacağınız bu adrenalin dolu kış aktivitesi tecrübenizde daha iyi performans sergilemenize yardımcı olacaktır. O yüzden küçük adımlar ile bilinçli bir şekilde ilerlemeye devam edeceğiz. Mümkün olduğunca düşmeleri ve aksaklıkları en aza indirmek ve en az riskli hale getiriyoruz ancak buna rağmen işin tabiatı gereği illaki küçük düşme ve kalkma deneyimleri de olacaktır. Kayak sporunda bilinmesi gereken ilk teknik, kayaklarınızı çıkarmadan kalkmayı öğrenmektir. Düşüş anında hızlıca kalkabilmek zor olsa da vereceğimiz birkaç ipucu sayesinde bunun üstesinden gelebilirsiniz.
  • Düşüşlerinizin bile tekniği olmalıdır, düşeceğinizi anladığınız anda dizlerinizi bükmeli ve göğsünüze doğru yaklaştırmalısınız. Sonrasında ise ellerinizi göğüs hizanıza getirmeli ve dizinizin üzerine yerleştirmelisiniz. Bu teknik ile düşerseniz kalkmanız için daha kolay bir pozisyon sağlamış olacaksınız. Bu şekilde batonlarınızla size ya da bir başkasına vereceği zararı engellemiş olacaksınız.
  • Sıra nasıl kalkmanız gerektiğine geldi. Bu tamamen vücudunuzu kullanarak gerçekleştireceğiniz mantıken basit ancak teknik olarak biraz pratik gerektiren bir hareket olacak. Kalkmaya çalışırken önce bulunduğunuz eğimi değerlendirin Kayaklarınız eğime paralel bir şekle getirdikten sonra, ardından vücudunuzu kayaklara doğru yaklaştırın ve kendinizi kayakların ön kısına ve dağ yönünde eğilerek batonlarınızın her ikisini de bir araya getirerek kalçanızın arkasına ve dağ yönünde bir değnek gibi kara saplar ve destek alarak   kolaylıkla kalkabiliriz. Bu aşamada birkaç denemeden sonra işler çok daha kolay hale gelecektir. Duruşunuzu, el ve ayak mesafenizi ayarlayın ve kalkın.
  • Kar üstünde süzülürken nasıl duracağınızı bilmiyorsanız eğer uygulayabileceğiniz iki teknik var; slalom ve kar sapanı. Yeni başlayanlar kayaklarını durdurmak için Kar Sapanı tekniği uygulanır.
  Kar sapanı tekniği, temel olarak hız azaltma, dönüşlere giriş, dönüşü zor olan dar geçitlerden geçiş tekniğidir. Bu tekniği uygulamak için kayaklarınızı ters V biçimine getirin kayakların önü 15 cm aralıklı birbirine yakın pozisyonda tutun. Dizlerimiz hafif öne doğru kırılırken her iki ayak iç kenarından topuklara doğru uygulanan baskı ile birlikte bacaklarımızı bir pergel gibi her iki yöne sadece kayaklarımızın arka kısımları eşit bir şekilde her iki yöne açın. Kayaklarımızın arka kısmı doğru teknik ile açıldığında ne kadar hızlı olursak olalım kayaklarımız fren yaparak yavaşlar ve kontrol altına alınır.  Artık durmanın da tekniğini öğrendiğinize göre, bir yerlerde durmalısınız. Mantıken frende gazda sizsiniz, vücudunuzu kullanmayı öğrenirseniz eğer çok keyif alacaksınız! Slalom tekniği biraz daha vücut hareketinize dayalıdır. Öncelikle slalom tekniği ile durmak için vücudunuzu sırasıyla sağ ve sol tarafa çevirebilirsiniz. Bir diğer yöntem ise önce sağ bacağa ve sonrada sol bacağa ağırlık vermektir.

  Parkur Seçimi Nasıl Yapılmalı?

  Amatör veya yeni başlayan bir kayak sever iseniz, ilk maddedeki ekipmanlarınızı temin ettikten ve ikinci maddeyle teknikleri kafanıza kazıdıktan sonra çıkıp gösterinizi sergileyeceğiniz parkuru dikkatli seçmelisiniz. Profesyonel bir kayak sporcusu, birincilikler almış bir slalom uzmanı değilseniz eğer kalabalığın en az olduğu bir parkur seçmeniz daha doğru olacaktır. Zira kalabalığın içinde daha yeni yeni öğrendiğiniz durma tekniklerini uygulayamamak hem sizin hem de parkur içinde bulunan insanların zarar görmesine neden olabilir. Herhangi bir koruyucu araç olmadığı için birebir temas edeceğinizi unutmayınız. Sessiz sakin, kalabalığın az olduğu parkurlar ilk deneyiminizde size rahat bir öğrenim ortamı sağlar.

  Kayak Yapmaya Başlamadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Giydiğiniz kayak ayakkabılarının ayağınıza tam oturup oturmadığını kontrol etmeli ve dengenizden emin olmalısınız. Özel bir tasarımla üretildiğinden nasıl kullanmanız gerektiğini ve bağcılarının nasıl bağlanması gerektiğini bilmelisiniz. Ayarlama kemerleri ve bağlama noktaları ile ayağınıza göre ayarlayabilirsiniz.
  • Kayak yaptığınız alan tamamen karla kaplı olacaktır. Ultraviyole ışınları yaz mevsiminde olduğu gibi kış mevsiminde de oldukça yoğundur. Kar yüzeyi beyaz olduğu için bir ayna görevi görerek ultraviyole ışını yayar. Bu gözleriniz için olumsuz etkiler doğurabilir. Bu nedenle gözlük seçiminizde çift katmanlı, sis görüşü sunan, su tutmayan ve buğu yapmayan bir gözlük tercih etmelisiniz. 
  • Her sporda olduğu gibi kayak sporunda da başlaman evvel ısınma egzersizleri yapmalısınız. 
  • Mutlaka beslenin, ağır ve yağlı yiyeceklerden kaçınmalısınız. Kendinizi şişirmeniz hareketlerinizi kısıtlar ve reflekslerinizi olumsuz etkiler. Aperatif, hafif yiyecekler ile meyve tüketebilirsiniz. Bu size ihtiyacınız olan enerjiyi ve zindeliği sağlayacaktır. 
  • Koruyucu kask ve bileklikler mutlaka takılmalıdır. 
  • Uyarı levhalarına dikkat etmelisiniz, bu uyarılar sizin ve çevrenizdeki kayak severlerin güvende olmanızı sağlamak içindir.
  Adrenalin dolu bu kış aktivitesi heyecanını işinde profesyonel ve güvenilir ellerin altında deneyimleyebilir, keyfini çıkartabilir ve eğitimini alabilirsiniz. Doğadayız olarak sunduğumuz tüm eğitim programlarında olduğu gibi Snowboard ve Kayak eğitimi programlarımızda yıllardır verdiğimiz tüm hizmetlerde ve eğitimlerde olduğu gibi yanınızda oluyoruz. Sizi parkura bırakıp “başınızın çaresine bakın” imajının yerini “size değer veriyoruz” mesajını almanızı sağlıyoruz. Biz işimizi, sizi eğitmeyi ve keyif almanızı sağlamayı seviyoruz. Türk insanı ve Beyaz yakalılara doğa sporlarını herkese ulaşılır kılmak mottosu ile bilgi birikimimizi sizlere aktarıyoruz. Eğitim metotlarımız sayesinde keyifle ve güvenle öğrenmenizi güzel bir tatil ortamında sosyalleşerek öğrenmenizi hedefliyoruz. Erciyes kayak merkezi kış aktiviteleri bizimle birlikte hem güvenli sizlerle birlikte çok keyifli! Eğitimlerimizin en temel amacı hayatlarınıza yeni deneyimler eklemek ve hobi kazanmanızı sağlamaktır. Başlangıç seviyeleri sonrasında dilerseniz eğitimlerinizi geliştirme ve orta seviye eğitimleri ile üst aşamalara taşıyabilir ve bu konuda kendinizi daha çok geliştirebilirsiniz. Uzman eğitmenlerimiz tarafından alacağınız bu eğitimler sonrasında dünyanın her yerinde snowboard ve kayak turları yapabilir, tatillerinizi aldığınız profesyonel eğitimler ile renklendirebilirsiniz. Doğadayız olarak kış aktiviteleri programlarımıza katılmanızı ve anılarınızı heyecan dolu bir mutlulukla doldurmanızı istiyoruz.
İlgili Yazılar
Whatsapp