Yaz Tatili Mi? Kış Tatili Mi? | Tarafını Seç

Yaz Tatili ya da Kış Tatili Farketmez! Yeter ki Tatil Olsun!

 

Her yaz ve kış başlangıcında insanlar ikiye ayrılır: Yaz tatili mi? Kış tatili mi? Kimisi yazın sıcacık havasını, güneşini, sahilini severken kimisi yağmurda yürümeyi, soğuk havayı solumayı ya da karın oluşturduğu manzaraları sevebilir. Hangi mevsimi sevdiğinize göre de tatil tercihleriniz şekillenebilir. İkisini de sevip kısıtlı izin hakkınızı hangisinden yana kullanacağınız konusunda kararsızsanız biz yardımcı olalım 🙂

Özellikle özel sektörde çalışıp günün en az 8-9 saatini ofiste, 2-3 saatini yolda, şanslıysa 8 saatini uykuda ve geri kalan kısacık zamanını kendine ayırmaya çalışarak geçirenlerdenseniz yılda bir kere olan tatil hakkınızı en iyi şekilde değerlendirmek istemeniz çok normal. Artılarıyla, eksileriyle, aktivite seçenekleriyle, enine, boyuna yaz ve kış tatili değerlendirmesi yapalım.

Koskoca yıl, kısacık bir hafta tatil. Çoluk çocuk senede bir kez tatile çıkanlar genelde yaz mevsimini, deniz kenarını, rezervasyonunu teee kıştan yaptıkları her şey dahil bir oteli veya aile işletmesi bir pansiyonu, bagajı çantalarla doldurulmuş araba yolculuğunu hatta varsa yazlıklarının olduğu yeri yoksa da anneanne/babaanne evini seçerler. Bu seçimlerinde haklılar tabii ki, zaten 365 günde beş hadi bilemedin on iş günü izin kullanabiliyorlar. Ancak tatilde deneyime açık olanlar, yeni yerler keşfedip yeni aktivitelere katılmak isteyenler için durum biraz farklı. Yazıyla, kışıyla ülkemizin her yeri tatil cenneti. Size kalan sadece hangi aktiviteyi deneyimlemek istediğinizi ve nasıl bir tatil düşlediğinizi bulmak.

Yazın tatil bavulu hazırlamak çok daha kolaydır. Şortlar, ince tişörtler, terlikler, mayolar hop hazırız. Ancak kış tatili için bavul hazırlamak biraz mesai ve sabır gerektirir. Kalın kazaklar, büyük botlar, montlar, atkı, bere, eldiven derken biraz büyükçe bir çantaya ihtiyaç duyarız. Bavul taşımaktan ve kendine yük etmekten hoşlanmayanlar için yaz tatili daha uygundur.

Kışın kalın kıyafetlerin içinde fazlalıklarımızı gizlemek çok daha kolaydır ancak yazın incecik kıyafetler altında hemen kendini belli ederler. Yaz yaklaştıkça basan afakanlar ve bir an önce zayıflama isteği ile aç geçirilen bahar aylarının stresi, sonbaharın akabinde ortadan kalkar. Gönlünüzce yiyip içeceğimiz ve sonrasında vicdan azabı çekmeyeceğimiz için kış tatilleri candır 🙂

Kalabalıklardan hoşlanmayan bir yapıya sahipseniz yazın hengamesi, cıvıl cıvıl işlek sokakları çok hoşunuza gitmeyecektir. Kış tatilinin daha az tercih edildiğini düşünecek olursak sokaklar, müzeler, antik şehirler gibi gezilecek alanlar kış mevsiminde çok daha tenha ve size ait olur.

Niyetiniz daha çok aktivite ve eğlence ise yaz tatili sizin için daha uygun oalcaktır. Tüplü dalıştan yamaç paraşütüne, raftingten rüzgar sörfüne birçok aktiviteyle yaz tatilinizi renklendirebilirsiniz. Fethiye’deki aktivite tatil paketleri sizin için biçilmiş kaftan olabilir. İncelemek isteyenler için aşağıya link de bırakıyoruz.

http://localhost/dogadayiz/aktivite-tatilleri/

Kışın ise snowboard, kayak, kızak gibi aktivitelerle tatilinize eğlence katabilirsiniz. Sevdiklerinizle kar topu savaşı yapmayı da ihmal etmeyin 🙂

http://localhost/dogadayiz/snowboard-kayak-egitimleri/

Birçok fotoğrafçı kış mevsiminde havanın çok daha berrak fotoğrafların çok daha net çıktığını söyler. Eğer bir fotoğraf tutkunuysanız kış tatili sizin için daha uygun olacaktır.

Açık havada özgürce gezmek, güneşin batışını ve doğuşunu izlemek, çıplak ayak kumlarda, çimenlerde yürümekse hayaliniz kuşkusuz ki siz bir yaz tatili insanısınız. Kışın açık havada güneşin doğuşunu izlemenin pek de iç açıcı olduğunu söyleyemeyiz değil mi? 🙂

Eğer hayaliniz romantik bir tatil ise kış tatili tam sizlik. Soğuğun da etkisiyle sevdiğinize sarılıp, şöminenin karşısında sıcak şarap keyfi yapabilirsiniz. Özellikle Kapadokya bu anlamda romantik çiftlerin en çok tercih ettiği bölgelerden biri. Gündoğumu ile kalkan balonlarla Kapadokya’nın büyülü atmosferini kuş bakışı izleme şansı elde edersiniz. Henüz ayak basılmamış karlarda sevdiğinizle el ele romantik dakikalar geçirebilirsiniz.

http://localhost/dogadayiz/erciyes-kapadokya-snowboard-kayak/

Tatil anlayışınız daha çok açık havada gezmek, kamp yapmak, festivallere, konserlere katılmaksa yaz tatili tercih etmelisiniz. Pek tabi kışın da kamp yapmanız mümkündür ancak çok daha sağlam ekipmana ve haliyle bütçeye ihtiyaç duyarsınız. Yazın çadırınız olmadan bile bulduğunuz ilk yeşilliğe kendinizi atıp geceyi geçirmeniz mümkün 🙂 Kamp konaklamalı festivaller, bitmeyen konserler, hiç kesilmeyen müzik ve kıyıya vuran denizin sesi ile uykuya dalmak.. Mükemmel bir yaz tatili betimlemesi değil mi? Bizim burnumuza güneş kremi kokusu geldi bile.

Yok ben deniz, kum, güneş sevmem, müzeleri gezeyim, sarayları ziyaret edeyim, antik kentlerde kaybolayım diyorsanız kış tatili insanısınız. Buralar hem kışın çok daha sakin olacaktır hem de dışarısı buz gibiyken müze gezmek ısınmak için de iyi bir seçenek.

Tatilimi de verimli geçireyim, hem dinlenip hem öğreneyim diyorsanız hem yaz hem kış tatilinde kendinize uygun aktiviteler bulabilirsiniz. Yaz tatilinizi tüplü dalış eğitimleri, sörf eğitimleri gibi eğitimlerle taçlandırabilirken kış tatilinize de snowboard ya da kayak eğitimi ekleyerek yepyeni bir hobi edinebilirsiniz.

http://localhost/dogadayiz/dalis-egitimleri/

http://localhost/dogadayiz/sorf-egitimleri/

Neticede ister yaz ister kış insanı olun su götürmez bir gerçek vardır ki; her tatil güzeldir. Sevdiklerinizle ya da yalnız, güneyde ya da kuzeyde, yazın ya da kışın çıkabildiğiniz her tatil kendinizi sıfırlayıp rutin hayatınıza daha enerjik, zinde ve mutlu devam etmenizi sağlar. Eğer yılda birkaç kez izin kullanabilen şanslılardansanız hem yaz tatili hem de kış tatilini deneyimlemenizi ve kararınızı sonra vermenizi tavsiye ederiz. Yazın deniziyle, kumuyla, sıcağıyla kışın karıyla, soğuğuyla hepsinin tadı, hazzı başka.

Ne diyelim o zaman; keşke hep tatil olsa!

Sevgilerle

Doğadayız Ailesi

İlgili Yazılar
Whatsapp