Covid19 Döneminde Güvenli Snowboard/Kayak Tatili Yapabilir Miyim?

Tatil yapmayı kim sevmez ki? Yaz-kış hep tatil yapmak mümkün olsa keşke. İş, güç, toplantılar, trafik, dersler derken bir de 2020 yılında hayatımızın ortasına atom bombası gibi düşen covid19 virüsü tatile olan ihtiyacımızı epey arttırdı 🙂 Ancak hastalığa yakalanma ve sevdiklerimize bulaştırma korkusu, covid19la mücadele kapsamında koyulan kısıtlamalar vs. yüzünden tatil yapmak korkulu rüyamız haline geldi. Snowboard/kayak sevdalılarının dört gözle beklediği aylar gelmişken; Erciyes, Uludağ gibi ünlü kayak merkezlerine yılın ilk karı düşmüşken endişelerimizden biraz da olsa sıyrılmaya çalışalım.

 • Covid19 döneminde tatil yapmak imkansız mı?
 • Riskleri var mı?
 • Turizm seyahat acenteleri yeterince önlem alıyor mu?
 • Kısıtlamalara takılır mıyım? 
 • Eskisi gibi keyifli olur mu?

Tüm bu soruların yanıtlarını ve daha fazlasını bu yazımızda sizlerle paylaşacağız. 2020 yaz döneminde aktivite tatil programlarına katılan katılımcıların görüşleri de sizler için ayrıca referans olacaktır 🙂

http://localhost/dogadayiz/dogadayiz-yorumlar/

Virüsle mücadele ile geçen bir yazın sonunda otellerde, aktivite departmanlarında nasıl önlemler alındığını, en azından 1 yıl daha hayatımızın bu şekilde devam edeceğini kabul ettiğimiz bu dönemde tedbiri elden bırakmadan tatil yapmanın nasıl mümkün ve güvenli olacağını kalem kalem anlattık. Gönlünde snowboard eğitimi ya da kayak eğitimi almak olanlar, kışın gelmesini dört gözle bekleyenler, pistlerin tozunu attıranlar ya da benim snowboardla kayakla işim olmaz ama dağda sucuk-ekmek keyfi fena olmaz diyenler 🙂 yazımıza koşun!

MUTLAKA YAPILMASI GEREKENLER

 • HES Kodu: En önemli ve kesinlikle esnetilmemesi gereken kural tüm katılımcıların birer HES Koduna sahip olması zorunluluğu. Hem rezervasyon aşamasında, hem transfer araçlarının girişlerinde hem de otel resepsiyon hizmetlerinde kontrol edilip “Risksiz” yazısının görülmesi gereklidir. Bu kontroller çok büyük oranda olası riskleri ortadan kaldıracaktır.
 • Rezervasyon Belgesi: İçişleri Bakanlığı ve TÜRSAB tarafından yapılan açıklamalar doğrultusunda; seyahat acentaları tarafından rezervasyonu yapılmış tur, paket tur, konaklama veya transfer hizmetlerinden yararlanacak katılımcılarımızın sokağa çıkma yasağından muaf tutulacağı belirtilmiştir. Bu bağlamda tatil rezervasyonuzu belirten bir mail, sms, ekran görüntüsü, belge vs. yanınızda bulundurmanız olası çevirmeler için gerekli olacaktır.
 • Resepsiyon işlemleri: Rezervasyonumuz olsa bile ödeme işlemleri, kimlik bildirimi vs. için resepsiyonda belli bir süre geçirmemiz gerekiyor. Girişlerin kontrollü şekilde yapılması ve resepsiyonda yığılmaları engellemek için gelecek olan tüm misafirler önceden aranıp giriş saatleri not edildikten sonra check-in işlemleri için hazırlıklar yapılmalıdır. Liderlik hizmetlerinin bulunduğu tur programları ya da açıdan oldukça avantajlıdır. Grup liderleri ilgilenecekleri katılımcıları arayıp geliş saatlerini öğrendikten sonra bunu resepsiyon hizmetleri ile paylaşarak girişteki yığılmaların büyük ölçüde önüne geçebilir.

YAZDAN İTİBAREN TÜM TATİLLERDE UYGULANANLAR VE UYGULANMAYA DEVAM EDİLECEKLER

 • Sosyal güvenlik çizgileri: Sosyal mesafe kurallarını uzunca bir süre hayatımızın her noktasında görecek gibiyiz. Hal böyle olunca otellerin sosyal mesafe sınırlarını belirlediği çizgileri belirginleştirmeleri zorunlu bir kural haline gelmiş oldu. Resepsiyonda sıra beklerken, otelin barında otururken uyacağımız sosyal mesafe kuralları hayat kurtaran cinsten olacaktır. Snowboard ya da kayak eğitimleri kask, maske, buff, eldiven vs. gibi giysilerin bütün bedenimizi kapattığı şekliyle verileceğinden ve birebir temasa ihtiyaç duyulmadığından oldukça güvenlidir diyebiliriz. Snowboard ya da kayak eğitimi almak isteyenlerin sosyal mesafe anlamında kafalarında soru işaretleri varsa ona da bu şekilde yanıt vermiş olalım 🙂
 • Kişiye özel yemek servisi: Yemek saatlerinde otellerin restoranlarında yaşanan yığılmayı hepimiz biliriz. Covid-19 önlemleri kapsamında sosyal mesafe kurallarının oldukça önemli olduğu günlerde otellerin bu yığılmaların önüne geçebilmek için büyük oranda servis mantığına geçmesi gerekti. Görsel amaçlı kapalı camekanlardan görevli personel aracılığı ile yapılan servis sayesinde çok kişinin temas ettiği açık büfe servislerin riski ortadan kalkmış oldu. Zaten açık büfe demek israf demek, açık büfe demek alınan kilolar demek. İyi tarafından bakarsak aslında önceden alınması gereken bir karardı bile denebilir ? Aynı şekilde ortak kullanılan çay/kahve makinaları, su sebilleri de kişilerin kullanımına kapalı olup servisi görevli personel tarafından yapılacak. Az temas, çok güven ?
 • Tek kullanımlık ürünler: Masalardaki kürdan, şeker, tuzluk, karabiberlik gibi çok fazla kişi tarafından temas edilen ürünler tek kullanımlık kapalı paketlerle masalarda bulunduruluyor. Aynı şekilde çatal, kaşık, bıçak gibi üzerinde virüs tutması muhtemel ürünler de kapalı paketlerde muhafaza edilip, her yemek sonrası özel temizliği yapıldıktan sonra özenle tekrar paketleniyor.
 • Değişen temizlik rutinleri: Otellerin restoran, lobi ve odalarında uygulanan temizlik rutinlerinin şekli ve zamanlaması değişecek ve özelleştirildi. Standart temizlik malzemelerinin yanı sıra insan sağlığına zarar vermeyen dezenfektanlar ile temizlenen alanlar, otel misafirlerinin rahatlıkla görebileceği şekilde raporlanıyor. Sonuçta herkesin güvenli bir ortamda tatil yaptığından emin olup iç huzuru ile tatilini geçirmeye hakkı var ?

Snowboard/Kayak Eğitim Programlarında katılımcıların günün erken saatlerinde aktivite alanına gidip akşam dönmesi otelin dezenfekte işlemlerinin kusursuz ve eksiksiz şekilde tamamlanması için de oldukça avantajlı.

 • Dezenfektan: Dokunduğumuz her yer ne yazık ki yeni normalimizde tedirginlik yaşamamıza sebep olduğu için kolay ulaşabileceğimiz dezenfektanların bizleri rahatlatmaktaki görevi çok büyük. Bu sebeple otel girişi, odaların olduğu katlar, katlara çıkan merdiven başları, restoranın çeşitli bölgeleri, bar… kısaca otelde bulunabileceğiniz her noktada el dezenfektanları ve bazı alanlarda ayaklarınızın altını temizleyebileceğiniz dezenfektanlı paspaslar bulundurularak herkesin kolayca ulaşması ve sıklıkla kullanması sağlanıyor.
 • Personeller: Personel alımında mutlaka sağlık kontrolleri yapılacak ve belirli aralıklarla tekrarlanıyor. Oteldeki misafirlerle birebir teması olan herkesin temizlik eğitimleri eksiksiz tamamlanıp, sık sık revize ediliyor. Otel dışında konaklayan, işe evinden gidip gelen personelin beraber konakladığı kişiler de yakın markaj altına alınıp onların da belirli aralıklarla sağlık kontrollerinden geçmeleri sağlanıyor.
 • Ve tabi ki maske! Hem katılımcıların hem de tüm personelin ortak kullanım alanlarında mutlaka maske takmaları sağlanıyor. Yemek servisi yapan görevli personelin maske ile beraber eldiven kullanması da zorunlu ve maskesi olmayan misafirlere otel tarafından maske temin ediliyor.

Alınan, uygulanan ve uygulanması zorunlu tedbirlerin dışına çıkmadan pek tabi güvenli tatil yapmak mümkün. Hem zaten insanoğlunun en önemli özelliği değişikliğe anında uyum sağlamak değil midir? Hepimiz maskeli yeni hayatımıza, sevdiklerimize sevgimizi onlarla daha az görüşerek göstermeye, daha az temas etmeye, dirsek tokuşturarak selamlaşmaya 🙂 alışmadık mı? Yeni normalimiz devam ederken, kendimizin ve çevremizdeki insanların sağlıklarını riske atmadan eğlenmenin, hayallerimizi süsleyen snowboard/kayak tatilimizi yapmanın, hiçbir sakıncası yok.

Bir doğa gününde, sağlıkla görüşebilmek dileğiyle…

Doğadayız Ailesi

İlgili Yazılar
Whatsapp